Apple se stal největším výrobcem telefonů na světě, Samsung spadl na druhé místo

apple

Společnost Apple si v roce 2023 ukořistila více než 20% podíl na celosvětovém trhu s chytrými telefony a překonal svého dlouholetého rivala Samsung, který klesl na 19,4%. Apple tak dosáhl historického úspěchu díky silné poptávce po jeho iPhone 12, který podporuje 5G síť.

Vzestup společnosti Apple

Apple se po 12 letech vrátil na vrchol celosvětového trhu s chytrými telefony a překonal svého dlouholetého rivala Samsung. Podle nejnovějších údajů společnosti International Data Corporation (IDC) si Apple v roce 2023 ukořistil 20,1% podíl na trhu. Samsung klesl na 19,4% a čínští výrobci telefonů Xiaomi, OPPO a Transsion obsadili další tři místa.

Apple si tak vysloužil titul v roce, který byl pro trh s chytrými telefony obtížný. Celkový prodej telefonů poklesl o více než 3% na 1,2 miliardy kusů, což je nejnižší úroveň za posledních deset let. Prodej chytrých telefonů slábne, protože mnoho lidí vylepšilo své zařízení během pandemie.

Apple však dokázal prodat více než 234 milionů telefonů, což je o 9 milionů více než v roce 2022.

„Apple je jediným hráčem v první trojce, který každoročně vykazuje pozitivní růst, a také si poprvé v historii připisuje první místo v ročním žebříčku,“ uvedla Nabila Popalová, ředitelka výzkumu v IDC.

Popalová dodala, že Apple si udržel svou pozici navzdory zvýšenému tlaku ze strany regulátorů a konkurence ze strany společnosti Huawei v Číně, která je jeho největším trhem. Huawei, který byl kdysi největším výrobcem telefonů na světě, se propadl na sedmé místo. To všechno poté co bylo společnosti zakázáno používat americkou technologii kvůli obavám o národní bezpečnost.

Propad Samsungu

Samsung na druhou stranu prodal loni jen 227 milionů telefonů, což je o 12% méně než v roce 2022. Podíl společnosti na trhu klesl na 19,4%. Společnost tak ztratila svou dlouholetou pozici jako největší výrobce telefonů na světě.

Nedávno jihokorejský elektronický gigant varoval, že jeho zisky klesnou více, než se očekávalo, protože globální poptávka po spotřební elektronice zůstává slabá. Čelí také konkurenci levnějších modelů s operačním systémem Android, včetně Xiaomi.

IDC rovněž uvedla, že trh s chytrými telefony vstupuje do „velmi zajímavého období“, kdy se trh štěpí kvůli rostoucímu počtu poskytovatelů Androidu a zákazníci stále více upřednostňují skládací telefony a schopnosti umělé inteligence.

Zdroje info: X, Statista, https://www.euronews.com/business/2024/01/16/apple-overtakes-samsung-to-seize-crown-as-worlds-largest-smartphone-maker, https://www.theverge.com/2024/1/16/24039830/apple-bestselling-phone-manufacturer-2023-samsung-idc-canalys-research

Náhledové foto: Pixabay