Dělník fotbalu Berbr: Cítí se nevinen, ale kapříci zřejmě pluli dle jeho not

Fotbal

Nejen příznivci fotbalu v posledních dnech bedlivě sledují soudní jednání s bývalým funkcionářem Romanem Berbrem. Tento kdysi mocný muž českého fotbalu dokázal vše řídit a ovládat jakousi chobotnici, která fungovala tak, jak měla. Tedy podle něj samotného a jeho pravidel. Podle slov mnohých to místopředseda fotbalové asociace s těmi, kteří mu nešli na ruku, docela uměl. Fakticky byli vždy elegantně odstaveni na druhou kolej a jelo se dál. Náčelník, jak si nechával Berbr říkat, nejspíše vše řídil, nicméně nyní u soudu veškerá obvinění odmítá. Byl tady prakticky jen oním dělníkem fotbalu? Těžko. O žádného nosiče vody se nejednalo.

Hrozí mu až 7 let natvrdo

Už tato skutečnost je velmi nepříjemná. Konkrétně se jedná o 7 let a finanční částku 6 milionů korun. Podle Berbra prostě ale samotní vyšetřovatelé vůbec nepochopili, jak funguje fotbal. Berbrova kariéra začala už v roce 1990, kdy poprvé pískal první federální ligu. Rozhodčí prý byl dobrý, nicméně už tehdy chtěl vydělat víc. Podle slavného českého arbitra v důchodu Pavlína Jirků, kterému dělal Berbr v utkání asistenta, se po jeho urgenci k převlékání vylinula z úst budoucího místopředsedy zajímavá věta. Konkrétně tato: „Co bych těm mrd… dělal kašpara. Ještě mi nic nedali.“ Už tehdy se Roman začal pomalu drát nahoru.

Roman Berbr

Roman Berbr (vpravo): Foto Fotbalová asociace České republiky 

Valné hromady uměl

Přesně takto se Berbr vyjadřoval. Dokonce byly údajně požadovány od delegátů fotografie jejich volebních lístků. Štěstíčku se tedy nejspíše šlo naproti, a to pomocí disciplíny a jasných pravidel fungování. Na bývalé sudí měl pochopitelně Berbr poměrně solidní vazby. Mimo jiné také Berbr své ovečky řídil. Loajální chválil, vzpurné po zásluze trestal.

StB a komunistický skanzen

Ostatně Berbr byl zaměstnancem StB. V jeho domě v Žerovicích na Plzeňsku byla dokonce čínská vlajka a plakáty s Klementem Gottwaldem. Čest práci byl pozdrav, který samotný Roman Berbr velmi rád používal.  

Milovník poslušnosti, okázalosti a luxusu

Moc. Přesně tu Berbr měl. Vždyť se za ním v roce 2019 vydal i primátor Opavy. Údajně proto, aby políbil Černokněžníkovi (přezdívka) prsten. Rozhodčí tak měli být zřejmě k Opavě poněkud mírumilovnější. Miloval luxusní vozy a jeho konto narůstalo. Pak už ho začala řešit Policie ČR. Nyní má užívání si onoho free života Roman Berbra tak nějak konečnou. Soud ale ještě neskončil, ač své nevině věří už zřejmě jen on sám.

Zdroje info: Autor, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/sport-fotbal-jina-liga-jeste-mi-nic-nedali-jak-se-z-berbra-stal-nacelnik-ceskeho-fotbalu-229641, https://www.sport.cz/clanek/fotbal-ceska-2-liga-berbrovi-chybeli-skladnici–zautocil-na-fouska-s-obhajcem-se-zasmali-druhy-den-u-soudu-skoncil-4132467

Náhledové foto: Pixabay 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.