Definitivní konec telemarketingu se blíží

Business,Call

Určitě jste to také někdy zažili. Možná to zažíváte opakovaně. Telemarketing, tedy aktivita, kdy vám volají často velmi otravní operátoři, aby vám něco prodali. S tím bude nejspíše brzy konec. Jak to? Poslanci totiž definitivně schválili zákon o elektronických komunikacích. Ten řeší i tento problém.

Konec nevyžádaných telefonátů

Nově zní pravidlo následovně. Firmy a podnikatelé budou moci volat jen těm lidem, kteří s tím předem výslovně souhlasí. Podle dosavadní verze zákona to bylo přesně naopak – tedy, že od otravných telefonátů vás zachránil jen explicitní nesouhlas s telemarketingem. Do této doby tedy firmy volaly každému, u koho v registru neviděly záznam, že si dotyčný nepřeje telemarketing.

Novela bude platná od nového roku

Začátek roku 2022 – to je doba, kdy nabude tento zákon účinnosti. Zákon od roku 2022 bude automaticky předpokládat, že nechce dostávat hovory s nabídkami levných energií nebo výhodných investic. Pokud byste po takových hovor stále toužili, pak je nutné dát souhlas s telemarketingem u svého poskytovatele služeb elektronických komunikací, což bude nejčastěji váš mobilní operátor. Opačný názor, než mají zákonodárci, kteří hlasovali pro tuto novelu, mají zástupci takzvaných call center. Tito proti novým pravidlům protestovali. Bojí se o svůj byznys a také toho, že pravidla v budoucnu budou jen těžko vymahatelná.

Podobné to bude i s daty, které od vás získávají internetové stránky

Stejný princip, tedy takzvaný opt-in princip (nutnost předchozího souhlasu), je novelou zákona zaveden i pro provozovatele internetových stránek, které zpracovávají osobní údaje, které od návštěvníků získají. Dnešní praxe je taková, že stránka o vás shromažďuje osobní údaje a v průběhu toho si řekne o váš souhlas. Novela však zakazuje předem, před aktivním souhlasem, takové údaje sbírat. Ztíží to tedy postavení webových stránek. Ty dnes většinou spoléhají na pasivitu uživatelů.

Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitel/428942-konec-otravneho-volani-stopka-na-telemarketing-definitivne-prosla
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.