Jak šetří naše vláda? Konec rodných čísel vyjde asi na 56 miliard korun

Občanský průkaz

Prakticky neustále slyšíme o úsporách v rozpočtu. Zvyšují se daně, podnikatelům se hází klacky pod nohy, platy státních zaměstnanců už zřejmě jen tak neporostou. Přesto má stát na to, aby vynaložil 56 miliard za zrušení rodných čísel a pořízením občanských průkazů do mobilního telefonu. Zdá se to až paradoxní, že k něčemu takovému může dojít. Občanku v mobilu budeme mít už příští rok. Hurá!

Příchod identifikátorů

Revoluce v dokladech je na spadnutí. Rodná čísla zmizí a budou nahrazena takzvanými identifikátory. Všechno zní moderně a vznešeně, nicméně ekonomové varují, že se o zrovna dvakrát systémové řešení nejedná. Vždyť rekonstrukce IT systémů vyjde na miliardy korun. Konkrétně se má jednat o oněch 56 miliard korun. K samotnému ukončení zápisu rodných čísel do občanek dojde k 31. 12. 2024. Poté už občané obdrží průkazy bez rodného čísla. Proč vlastně ona rodná čísla zmizí? Důvod je jednoduchý a spočívá ve zvýšení ochrany soukromí a jejich zneužití.     

Začne se novými občanskými průkazy

V první řadě se začne minimalizace rodných čísel týkat právě nově vydaných dokladů, které již nebudou obsahovat ono rodné číslo. Hodně pozoruhodné jsou náklady. Analýza společnosti Grand Thornton a advokátní kanceláře Rowan Legal uvádí, že veřejná státní správa zaplatí 14,8 miliardy korun a soukromý sektor na 41,4 miliardy korun. Celkem půjde tedy o oněch avizovaných 56 miliard korun. Zn nového průkazu údajně nejde ani zjistit, kolik má člověk let.  

Transformace IT jako prostor pro lobby

Daňový poplatník bude zase očividně sponzorovat bohatší a prosperující lidi, respektive firmy. Lobbisté a různé zájmové skupiny budou mít doslova a do písmene rej. Bohužel na úkor obyčejného daňového poplatníka. V době, kdy je třeba řešit ozdravení veřejných financí, je tento plán mimo mísu. Přesto se vše zrealizuje. Tak jen aspoň doufám, že bude všechno fungovat a nevybije se mi baterie u telefonu, když se budu potřebovat legitimovat.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/konec-rodnych-cisel-identifikatory-stat-digitalizace.A230524_192903_domaci_pukk

Občanský průkaz: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.