Důchod

Daně v důchodu a nejčastější omyly

Spoustu důchodců má kromě státního důchodu i další příjem. Jak je to však se zdaněním těchto příjmů? V praxi panuje řada omylů a nejasností, v dnešním článku se na to právě podíváme a osvětlíme.

Daň z příjmu a daňová sleva na poplatníka

Ze státního důchodu většina důchodců daně neplatí.  Zdravotní a sociální pojištění se tedy v tomto případě také neplatí. Od daně z příjmu je osvobozen ten státní důchod, který je do 36 násobku minimální mzdy. Za loňský rok, tedy za rok 2018 byly osvobozeny od daně roční důchody do 439 200 Kč. Důchody nad tento limit se už však zdaňují a je potřeba to zdanit v daňovém přiznání.  Pokud penzisté podávají daňové přiznání, mají jako všichni ostatní daňoví poplatníci nárok na daňovou slevu na poplatníka. Za rok 2018 byla tato sleva 24 840 Kč.

Podání daňového přiznání

S uplatněním daňové slevy na poplatníka, se tak může stát, že bude roční daň z příjmu nulová. Neznamená to ale, že se v takovém případě nemusí podávat daňové přiznání, musí. Stejně tak někteří pracující penzisté, kteří pracovali během roku pro dva zaměstnavatele současně a z obou příjmů závislé činnosti jim byla odvedena zálohová daň z příjmu, musí podat daňové přiznání.

Zdravotní a sociální pojištění

Za starobní důchodce platí zdravotní pojištění stát. Z příjmů ze zaměstnání či samostatně výdělečné činnosti, musí zdravotní pojištění zaplatit i penzisté a sazba je stejná jako u ostatních poplatníků. Stejně to platí i u sociálního pojištění, které se platí z hrubé mzdy. V praxi si ale většina penzistů přivydělává na dohodu o provedení práce do 10 000 Kč, takže sociální pojištění neplatí, protože do tohoto limitu nemusí stejně jako ostatní pracující na dohodu o provedení práce. Zaměstnaní nebo podnikající důchodci nejsou také osvobozeni od solidární daně, pokud mají nadstandardní příjmy a to příjmy nad 1 438 992 Kč za rok 2018.  Solidární daň činí 7%.

7 komentářů

 1. pesek01@seznam.cz'Zdeněk Pešek Odpovědět

  Proč musím se zákona, jako pracující OSVČ pobírající
  starobní důchod platit sociální pojištění, když jsem si tuto
  povinnost již splnil před odchodem do starobního důchodu. Na jaký další důchod si platím?

  1. cliff-tiskarna@centrum.cz'Jaroslav Strnad Odpovědět

   Pokud pobíráte starobní důchod a svým výdělkem se dostanete do povinnosti platit nadále sociální pojištění, tak se vám bude váš důchod každý rok zvedat o určitou, byť nepatrnou částku. Tuším, že toto zvednutí proběhne automaticky a nemusíte už o nic žádat.

 2. radon.m@volny.cz'Mitka Odpovědět

  Zajima me ptoc duchodci dostavaji smlouvu jen na 300hodin a tim jsou osvobozeny od dani i pojisteni. Nemuze to byt neomezene v hodinach a omezeni jen s hodnotou do 10 000 kc?

 3. vaclava.slachova@seznam.cz'Václava Slachová Odpovědět

  Pracuji už pár let na DPP, mám řádný starob. důchod + malý vdov.důchod. Spíše než rozšíření na max. 300 h u DPP by mi vyhovovala možnost navýšení stropu 10.000,- Kč.. a ještě pozor! Pokud by příjem v měsíci byl oněch 10 000,- Kč, již se provádí odvody, danění.. takže max. 9.999,- Kč, vážení.

  1. vaclava.slachova@seznam.cz'Václava Slachová Odpovědět

   opravuji text: „Spíše než rozšíření na max. 300 h u DPP“, správně mělo být: „Spíše než rozšíření na více než 300 h u DPP“. Děkuji. V.Sl.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *