Crowdfunding

Crowdfunding správná cesta k úspěchu

Jste zapálení pro určitou věc, máte zajímavý nápad, propracovaný podnikatelský záměr, který chcete propagovat, máte chuť se konečně projevit, ale stále nemáte dostatek financí? Slyšeli jste už o crowdfundingu?

Crowdfunding je zajímavý způsob financování různých projektů, produktů nebo společností. Jedná se o takzvané davové neboli skupinové přispívání. Jednoduše řečeno, jde o jakousi sbírku, kdy vám na cílovou částku potřebnou k realizaci daného projektu přispívají lidé. Zní to sice jednoduše, ale jisté úsilí vynaložit musíte. Existuje mnoho českých i zahraničních portálů, které crowdfunding zprostředkovávají, ale zaujmout a získat tak investory je jen na vás!

Odměnový

Největším crowdfundingovým portálem u nás je Hithit.cz a zaměřuje se na takzvaný odměnový crowdfunding, který je u nás nejrozšířenějším. Jednotlivec, který projekt či společnost finančně podpoří, pak získá věcnou odměnu. Většinou se jedná o projekty uměleckého zaměření, kdy odměnou může být například obraz nebo cédéčko. Na stejném principu funguje například Startovac.cz nebo Penězdroj.

Charitativní/benefiční

Tento typ nejlépe funguje u neziskových organizací, které jej využívají k financování různých projektů. Přispívající těmto projektům věří a odměnou je jim pocit za vykonaný dobrý skutek.

Půjčkový

Jak už samotné označení napovídá, jedná se o způsob financování půjčky, kdy se přispívající stávají zároveň věřiteli projektu či společnosti.

Nejúspěšnějším půjčkovou platformou je Zonky zaměřující se na spotřebitelské půjčky. Portály jako Fundlift.cz nebo pujcmefirme.cz se pak zaměřují převážně na podnikatele a malé firmy.

Podílový

Lidé svými příspěvky získávají nárok na vlastnický podíl projektu či společnosti. Z českých portálů nejlépe fungují již zmiňované Penězdroj.cz a Fundlift.cz

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *