Prodej nemovitosti přes realitku. Jak postupovat?

Stavební spoření

Pokud prodáváte nemovitost, určitě také přemýšlíte, jak to máte vlastně vůbec provést. Jednat a hledat zájemce na vlastní pěst? Na to asi nemáte čas ani kontakty. Pokud tedy již vyberete prodej ve spojení s realitkou, je otázka, zda dáte realitní kanceláři exkluzivitu, nebo si vyberete více realitek. Pojďme se podívat na to, jak můžete postupovat a co je nejlepší.

Exkluzivita?

Samozřejmě nejvíce realitních kanceláří a makléřů bude preferovat tuto možnost. Tedy výběr jen jediné společnosti, která vám nemovitost prodá. K čemu je to dobré společnosti je asi jasné. Proč by to mělo být však dobré pro vás. Ač neříkáme, že jde o nejlepší způsob, musí se nechat, že pokud nemá makléř exkluzivitu na vaši nemovitost, může jej to svádět k tomu, že nebude prodej vašeho domu, bytu nebo pozemku jeho prioritou. Že se bude více věnovat nemovitostem, kde exkluzivitu sjednanou má. Pokud tedy uzavřete smlouvu o exkluzivitě, můžete se vyvarovat střetu zájmů, který zde panuje. Makléř se chce rychle „zbavit“ tohoto úkolu, vy zase chcete kvalitní prodej za co nejlepší cenu.

Více kanceláří, více nabídek?

Myslíte, že tato úměra platí? Mnoho lidí se domnívá, že ano. Pokud dám více realitkám mou nemovitost, budu mít logicky i více nabídek a vyberu tu nejlepší. Praxe však nic takového nepotvrzuje. Naopak. Například různé kanceláře se rozhodnou pro svou vlastní cenu. Pokud tedy zájemce uvidí mnoho nabídek, zareaguje jen na tu nejlevnější. Navíc to nedává ani dobrou výchozí pozici pro vyjednávání. Zájemce bude ten silnější a bude chtít cenu stlačit co nejvíce dolů, jelikož usoudí, že nemovitost má být co nejrychleji prodána, když je tak vehementně inzerována.

Smlouva – na co pozor

Pokud si nejste jisti, zda uzavírat s makléřem nebo realitní kanceláří smlouvu o exkluzivitě, můžete ji sjednat jen na kratší dobu, než je to obvyklé. Ne tedy na měsíce a roky, ale ze začátku třeba jen na několik týdnů. Přesvědčte se, zda vám pracovník hledá aktivně nějaké zájemce a je na něj spoleh. Budete-li s přístupem spokojen, není problém smlouvu uzavřít znovu. Dobré pro vás bude i to sjednat si ve smlouvě sankce za možné porušení smlouvy. Na jedno však pozor. Realitní kanceláře rády dávají do smluv i klauzuli, že pokud se nepodaří nemovitost prodat, hradíte náklady na inzerci. To se snažte ve smlouvě vyloučit.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.