Covid Kultura jako záchranná síť pro podnikatele v kultuře

02_kultura

Hoteliéři, provozovatelé restaurací, cestovní kanceláře – to jsou některé podnikatelské činnosti z těch nejvíce postižených koronavirovou pandemií. K nim je ale třeba jednoznačně připočítat také pořadatele kulturních akcí. I oni totiž díky restriktivním opatřením přišli prakticky ze dne na den o zdroj svých příjmů. Právě pro ně je určen nový vládní dotační program nazvaný Covid Kultura. Kolik peněz do něj vláda vložila a pro koho je určen?

Necelá miliarda na podporu kultury

Vládní program je určen pro organizátory kulturních akcí, provozovatele kulturních zařízení, ale také individuální umělce, agentury, které je zastupují a firmy, jež kulturní akce zajišťují. Celková výše prostředků, které se budou v rámci tohoto programu rozdělovat, je 900 milionů korun.

Program Covid Kultura je v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu a konkrétně se o něj mohou zajímat provozovatelé hudebních klubů, divadel, pořadatelé koncertů a hudebních či filmových festivalů a další podnikatelské subjekty, které vyvíjejí související činnost.

Podmínkou možnosti žádat o příspěvek je, že již nepobírají jiné dotace (netýká se tak např. dotovaných divadel) a své akce musely v období od 10.3. do 31.8.2020 zrušit, anebo přesunout na jiný termín.

01_kultura

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Maximálně 5 milionů korun

Při splnění podmínek programu bude stát podnikatelům v kultuře refundovat 50 % prokazatelných nákladů, a to až do maximální výše 5 milionů korun. Přímé dotace do kultury jsou jedním ze dvou základních pilířů vládní strategie podpory tohoto segmentu. Tím druhým se mají stát tzv. kreativní vouchery.

Prostřednictvím kreativních voucherů budou moci malé a střední subjekty podnikající v oblasti kultury realizovat zakázky za nižší cenu s tím, že zbytek bude dorovnán právě voucherem. Tato strategie již funguje na úrovni některých krajů či měst a nyní by se měla stát součástí dlouhodobé strategie podpory kulturně-kreativního průmyslu.

Dle vyjádření zástupců podnikatelů v oblasti kultury (celkový roční finanční obrat tohoto segmentu je 300 miliard korun) by však více než vouchery uvítali spíše okamžité vrácení DPH, které stát za zrušené akce již vybral.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.