COOP nasazuje další technologickou novinku: umělá inteligence bude odhalovat krádeže

AI

V prodejně COOP ve Středočeském kraji byla nasazena umělá inteligence, která má detekovat podezřelé chování některých zákazníků. Z kamerových záznamů umí AI rozpoznat, zda se mezi zákazníky neobjevil někdo podezřelý. Přistihnout zloděje přímo při činu není pro lidskou obsluhu některých obchodů snadné. Mnohdy se tak vychytralým zlodějíčkům podařilo zboží snadno pronést. Aby časté drobné krádeže nepřivedly COOP zcela na mizinu, bude v Berouně maloobchod již pod drobnohledem umělé inteligence.

COOP a samoobslužné obchody

Před více než rokem otevřel řetězec COOP svůj první automatický obchod, ve kterém si mohli zákazníci nakoupit kdykoliv chtěli, v kteroukoliv denní i noční hodinu. Pomocí bankovní identity, kterou dnes již mnoho lidí má, mohli zákazníci chodit libovolně nakupovat. V současné době byste našli v provozu takových obchodů pět, další se chystají. V zavádění inovací ale COOP pokračuje.

Umělá inteligence dokáže zachytit jak polohu vašeho těla, tak vzdálenost od jednotlivých regálů, kolem kterých zákazníci procházejí. Umělá inteligence díky těmto informacím v kombinaci se snímáním pohybů jednotlivých částí těla dokáže vyhodnotit chování každého jedince a případné nekalé jednání. Systém bude tedy nejvíce zajímat pohyb vůči regálu a způsob jakým se zákazník bude pohybovat.

V případě jakýchkoliv nesrovnalostí na to upozorní personál konkrétního obchodu. Aplikaci tohoto systému budou mít u sebe vedoucí prodejen jak v počítači, tak ve svém telefonu, což jim umožní rychle reagovat.

obchod

Foto: Pixabay

Zdokonalování systémů 

Umělá inteligence má do budoucna umět rozlišit i maminky, která dávají často nákup do svých kočárků a nebude mít potíže ani s lidmi, kteří si do svých kapes budou chtít uložit svoje osobní věci. Nemůže se proto stát, že by právě na takové chování mylně upozornila. Rozeznat bude umět ale například i zaměstnance, kteří budou doplňovat zboží apod.

V Berouně již bylo odhaleno několik nestandardních situací, na prodejně například nedovoleně zákazníci ochutnávali zboží. Umělá inteligence na toto počínání upozornila tak, jak se od ní očekává.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/coop-umela-inteligence-kradeze-zlodeji.A230322_121525_ekonomika_vebe

https://www.e15.cz/byznys/obchod-a-sluzby/krast-v-automatizovane-prodejne-nejde-rika-expert-na-digitalizaci-maloobchodu-1388662

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.