Co všechno víte o bankomatech?

Bankomaty používá každý, kdo vlastní účet v bance. Podle potřeby si z nich vybíráme hotovost. Mimo to ale bankomaty nabízejí i další služby, mezi které platí například dobíjení kreditu nebo zjištění zůstatku na účtu. Na rozdíl od zastaralého vybírání hotovosti na pobočkách bank nejste omezeni otvírací dobou – své peníze máte kdykoli na dosah ruky a vybírat můžete o víkendech nebo třeba i ve tři ráno.

Krátká historie bankomatů

První bankomat, který ale ještě nevydával hotovost, byl představen v New Yorku roku 1939. První výběrní bankomat byl zřízen v Enfieldu roku 1967. Tehdy ještě bankomaty nefungovaly na vložení PIN kódu – kdo chtěl vybrat své peníze, musel do bankomatu vložit jednorázovou poukázku. Následně mu byly vyplaceny peníze (v obálce).

V České republice se první bankomat objevil až roku 1992 pro Komerční banku. Byl v Praze na Náměstí republiky.

Co vše můžete přes bankomat dělat?

Základní funkcí bankomatu je samozřejmě výběr hotovosti kdykoli (a v závislosti na druhu banky taktéž kdekoli). Tím to ale nekončí. Prostřednictvím bankomatu můžete provádět spoustu dalších různých akcí. Můžete si například dobít kredit nebo zjistit, jaký máte zůstatek na účtu. Můžete zadat příkaz k úhradě nebo provést bankovní převod na účet jiné osoby nebo mezi svými účty. Platit můžete také různé složenky a faktury.

Bezkontaktní bankomaty

Technologie stále postupuje, a tak není divu, že i bankomaty se dočkaly inovace. Dnes už existují bezkontaktní bankomaty. Ty jsou vybaveny speciální čtečkou (zdaleka ji ještě nemají všechny bankomaty) a lidé si tak prostřednictvím speciálního čipu implementovaného do své karty nebo s pomocí platební nálepky mohou vybírat peníze bez nutnosti vložení karty do přístroje. Je to ještě o něco pohodlnější. Bez znalosti PINu se ale bohužel (nebo bohudík) neobjedete.

Finance jsou velmi zajímavou oblasti. Mám zkušenosti a ráda se o ně s vámi podělím.