rodiče

Co udělat pro vyšší rodičovský příspěvek

Vláda dala konečně a definitivně zelenou zvýšení rodičovského příspěvku. Stane se tak od 1. ledna příštího roku. Na toto zvýšení se budou moci těšit dokonce i některé rodiny, které již příspěvek začaly čerpat. Dnes se podíváme, jaké podmínky musí tyto rodiny splnit a co musí udělat.

Jaká bude změna?

Rodičovský příspěvek je dávka, kterou mohou rodiče čerpat až do 4 let dítěte. Od prvního dne příštího roku se zvedne ze současné výše, která činí 220 tisíc korun, na 300 tisíc korun. To schválila vládní koalice. Zvýšení podporují také všechny parlamentní strany, a tak potvrzení zákona s touto změnou bude jen formalitou. Státní kasa bude muset na příspěvek dodat o více jak 8 miliard korun více než v této době.

Kdo má na zvýšený příspěvek nárok?

První skupina je jasná. tento zvýšený příspěvek se bude týkat těch rodičů, kteří začnou čerpat příspěvek až po 1. lednu 2020. Tedy ti, kterým se narodí ratolest po tomto datu. Nárok na zvýšený rodičovský příspěvek ve výši 300 tisíc korun budou mít i ty rodiny, které již začali čerpat příspěvek před 1. lednem 2020, avšak ještě jej nevyčerpali – tedy budou jej čerpat i po tomto datu. Skupina rodičů, kterých se však změna nedotkne, a budou mít tedy k dispozici jen 220 tisíc korun, je ta, jejíž dítě bude mít méně než 4 roky i 1. ledna 2020, avšak příspěvek již vyčerpali. Na rozdílových 80 tisíc nárok mít nebudou.

Co dělat, když již čerpáte?

Vždy je důležité si vše pořádně propočítat. Je totiž důležité, abyste si včas nastavili správné čerpání na zbytek roku 2019 tak, aby vám zbylo něco na rok 2020. Tím totiž zůstanete mezi příjemci i po 1. lednu 2020. Na druhou stranu však neprodlužujte čerpání příliš, aby jste vyčerpali celý příspěvek na dítě i se zvýšením 80 tisíc do jeho 4 let. Maximální měsíční výplata se totiž určuje dle vašeho předchozího výdělku.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

4 komentáře

  1. Tery Odpovědět

    Aha, ale nedočetla jsem se to nejpodstatnější – co se pro to dá udělat … Jestli (když spadám do skupiny, co na to nárok má) mám jen sedět na zadku a nějak se to zvýší samo, nebo kvůli tomu musím na pracák … Článek nic neříkající …

  2. Jarek Odpovědět

    Nechápu tu hysterii kvůli pár korunám. To jste si dělali děti kvůli tomu abyste na ně dostávali příspěvky? No u některých o tom nepochybuji…

  3. Mar. Odpovědět

    taky by mě zajímalo co pro to musím udělat, abych se dozvěděla, zda mám nárok na zvýšení.? Na pracáku samozřejmě nic nevědí..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *