Co pro vás znamená únik dat ze serverů Facebooku

02_facebook2

V poslední době se na Facebook snáší kritika ze všech stran a není vyloučené, že v letošním roce bude muset čelit i několika velkým žalobám ze strany vlád po celém světě. Koneckonců i v americkém senátu je Mark Zuckerberg kvůli nejrůznějším problémům grilován asi častěji než kdokoliv jiný. Nyní se do světa rozletěla zpráva o tom, že Facebooku unikla data stovek milionů uživatelů. Co přesně se vlastně stalo a co to znamená pro nás jakožto uživatele?

Jak data unikla?

Podle všeho byl únik dat pozvolný a probíhal v letech 2017 a 2018. Umožnila to bezpečnostní chyba Facebooku, díky které bylo možné vyhledávat osoby podle telefonních čísel, které měly být jinak skryté. Postupně tak bylo možné vytahat data pro neuvěřitelný počet uživatelů: 533 milionů.

Celkově bylo potom možné propojit data o telefonu, jméně, Facebook ID, místo bydliště, zaměstnání či vztazích (samozřejmě v závislosti na tom, jaké informace o sobě daný uživatel Facebooku prozradil). U lidí, kteří dobrovolně uvedli svůj e-mail a datum narození se zde objeví i tato data. Je tedy zřejmé, že jde v zásadě o data, která uživatelé uvedli dobrovolně a jsou veřejně přístupná. Problematické je však propojení telefonního čísla se jménem a dalšími údaji.

01_facebook1

Foto: Pixabay

Co to pro vás znamená?

V první řadě je na místě podotknout, že Facebook zmíněnou chybu opravil v roce 2019. Od té doby si ale většina lidí telefon pravděpodobně nezměnila a je tedy možné, že někde po internetu koluje vaše číslo tak, jako kdyby se stále vydávaly telefonní seznamy.

Tuto informaci mohou využít nejrůznější pochybné společnosti pro zasílání otravných nabídek či nevyžádané hovory. Díky propojení informací na vás mohou také cílit sofistikovanější phishingové útoky. Co tedy dělat?

V tomto ohledu záleží na vás, nemusíte dělat v zásadě nic. V případě, že vás potenciální únik vašeho čísla do veřejného prostoru přece jen znervózňuje, změňte si telefonní číslo. Mezi uniklými informacemi nebylo heslo, přesto se vyplatí jej změnit. Může se totiž stát, že hesla unikla při jiném útoku, který vůbec nemusel souviset s Facebookem. Další osobní infromace (v tomto případě telefon) zkrátka zvyšuje šanci na to, že se nejrůznějším kyberzločincům podaří jednotlivé střípky informací propojit a nakonec získat i heslo k vašemu účtu.

To, zda se tento či některý jiný z datových úniků týká i vašich informací, lze potom zjistit na specializovaných stránkách, např. webu „have i been pwned?“

Zdroj infromací: https://finmag.penize.cz/kaleidoskop/425572-zmente-heslo-prodejte-akcie-facebook-mozna-pustil-i-vase-data

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.