Co přináší nová paušální daň pro OSVČ

Daňové přiznání

V minulém týdnu poslanecká sněmovna schválila paušální daň pro OSVČ. Ti nebudou muset, pokud si tuto možnost zvolí, platit daně ze svých skutečných příjmů, ale jednoduše zaplatí jen paušál, který bude pevně stanoven. Kdo může tuto paušální daň využít a komu se vlastně vyplatí?

Jak bude paušální daň vypadat

Nutno dodat, že celý legislativní proces ještě není u konce. Slovo bude mít ještě Senát Parlamentu ČR a poté prezident. Neočekává se však, že by návrh neprošel. Jak tedy bude podoba tohoto systému vypadat? Daň bude moci uplatnit jakákoli osoba samostatně výdělečně činná, která zároveň neplatí daň z přidané hodnoty a její roční příjem se vleze do limitu jednoho milionu korun. Pokud OSVČ tyto podmínky splní, může (avšak nemusí, účast není povinná, ale dobrovolná) platit jen paušální daň. Jednotná částka v sobě přitom zahrnuje daň z příjmu a platby na zdravotním a sociálním pojištění. Mimo peníze může OSVČ ušetřit na byrokratickém zpracovávání daňového přiznání.

Kolik bude daň činit

Pro rok 2021 bude činit tato paušální daň, alespoň dle návrhu, který prošel sněmovnou, 5469 Kč za měsíc. Tato částka v sobě obsahuje minimální platbu na sociálním pojištění, která činí 2957 Kč, platbu na zdravotní pojištění ve výši 2393 Kč a daň z příjmu 100 Kč. Budeme vycházet z toho, že návrh již co nevidět vyjde ve sbírce zákonů, jako nový platný a účinný předpis. Pokud budete chtít využit své právo na paušální danění, musíte toto oznámit svému finančnímu úřadu, a to nejpozději do 10. ledna 2021 (první paušální zdanění bude za rok 2021).

Komu se vyplatí paušálně danit

Obecně lze říci, že nejvíce na paušální dani z hlediska placených daní a plateb vydělají ti živnostníci, kteří uplatňují nižší výdajové paušály. Například tedy ve výši 40 %. Pokud si zkusíme namodelovat jednoduchý případ, můžeme lépe pochopit, kdo vydělá na paušální dani. Například živnostník, uplatňující 40 % paušální výdaje, jehož roční tržby činí 800 000 Kč, a který uplatňuje slevy na manželku a děti. Na odvodech státu by tato OSVČ vydělala něco přes 7 000 Kč za měsíc. Měně se však již může vyplatit těm, kteří obyčejně uplatňují 60% paušální výdaje. Je třeba si však uvědomit, že nejen peníze, ale i zjednodušení plateb a administrace, je jasnou výhodou paušální daně.

 

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.