Výplata

Dávky pro zdravotně postižené v roce 2019

Jak stát pomůže zdravotně postiženým osobám v tomto roce? Podíváme se na parametry, podmínky a výši nejčastějších příspěvků a sociálních dávek pro tyto osoby. Mezi ty patří například příspěvek na mobilitu, na zvláštní pomůcku nebo Pojďme tedy na to!

Příspěvek na zvláštní pomůcku

Pomůcky pro postižené mohou být někdy velmi drahé. Od toho je tedy tato sociální dávka. Pokud si osoba nemůže nějakou dovolit, použije příspěvek. Praxe potvrzuje, že na přiklepnutí určité časti musí jít (ve valné většině případů) o osobu:

a)       s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí,

b)      těžce sluchově postiženou,

c)       těžce zrakově postiženou.

Za příspěvek pak lze pořídit různá naslouchátka, speciálně upravit vůz nebo plošiny na schody a podobně. Jsou tady také pravidla o příjmu žadatele. Pokud jde o pomůcku do 10 tisíc korun, je udělen příspěvek pro ty, kdož (společně s členy domácnosti) mají příjem nižší, než je osminásobek životního minima. Je-li pomůcka dražší jak 10 tisíc, příjem se neposuzuje.

Příspěvek na pořízení automobilu

Pokud postižený kupuje vozidlo, může mu stát pomoci i s tímto nákladem. Zde však existují odlišná pravidla. Zákon stanoví, že nárok má pouze osoba s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí nebo člověk s hlubokou mentální retardací. Osoba se musí každý měsíc pravidelně dopravovat a být schopna sama řídit či se v autě přepravovat. Samotná výše je pak v rozmezí od 100 tisíc do 200 tisíc. Částka se odvíjí od příjmu domácnosti následovně:

a)       200 tisíc – příjem menší než 8násobek životního minima (ŽM),

b)      180 tisíc – příjem od 8násobku do 9násobku ŽM,

c)       160 tisíc – příjem od 9násobku do 10násobku ŽM,

d)      140 tisíc – od 10násobku do 11násobku ŽM,

e)      120 tisíc – od 11násobku do 12násobku ŽM,

f)        100 tisíc – příjem vyšší než 12násobek ŽM.

Příspěvek na mobilitu

Poslední dávkou, kterou si představíme, je příspěvek na mobilitu. Pro něj je nejdůležitější, jestli máte průkaz osoby se zdravotním postižením. Typy ZTP nebo ZTP/P. Nemáte-li jej, musíte nejdříve zažádat o jeden z těchto průkazů. Žádá se na úřadu práce a ten předá formulář okresní správě sociálního zabezpečení. Ta vás odkáže na posudkového lékaře.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

3 komentáře

 1. jozef ludik Odpovědět

  sem invalidni duchudce po šteřech mozgovich prihodach
  ze začatku se dostal duchod i stupne to sem si myslel.že si delaj srandu sem využeni zednik ked semsa zajimal o
  tak si mysleli,řepraci delam srandu samozrejme všechnu mi padalo z ruk akdyš sem nekde cestoval z doprovodem taksem sapomočil neudržal sem skratka
  moč pripadal sem si jak nezvuj pravn a to poniženi nakonec mi naurologiji zistil prostatu nikolko rokov berem leky tižtrpim diabetes melitus 25 rokov vysoky kvna tlal naonec mi aputovali prsty na pravej nohe chceli mivzit noho pod kolenom nkonec sem ich ukecal že nato je dost času nedavnomi zistili nemoc ledvin přišti tyde dem na nefrologiji tak,že nevidim žadne ružove vyhlidky pred 2let mi konežnepriznalii plny duchod zažadal se m si prispeve na peči bola mi zamitnuta chvil sem ležal na LDEN nakonec ma prepustili do domacej lečby 3 krat do tyždne chdi ma prevazovat tereny služba dva krat do tyžna poni ktorami c h odi na ukid soboto nedeli jezdi zamnov syn z prahy ktery m nohu taky prevazuje taky chodi švagrova ktora mi po dluho nalehani neco nakupi tak,že teto paniplatim z duchodu ato nepožitam doplatky za leky trpima bezradnost skutočne je o kednas invalidov postarane posudkova lekarka tej bude podle mojho odhadu 90 let a tyrozhodujii o našom biti sem sklaman skkepticky

 2. Jan Odpovědět

  Zvyšování důchodu se odebere někde jinde,zrušení ZTP a příspěvku na mobilitu 550,- Kč zvýšení nájemného,potravin a další.Zjistíte že jste v mínusu.MPSV nařídí úřadům a posudkovým lekářům ukončit ZTP a dát jen TP.To se mi stalo v roce 2016 v 75 letech kdy nemocí více přibylo.

 3. Miroslav Pospíšil Odpovědět

  jsem po operaci páteře mám iv.důchod 2.stupně měl jsem pošlozený nervový kořen na pravou nohu .Po operaci mám ochrnutý palec a dva prsty na noze . Sotva ujdu pár metrů Po celou dobu jsem měl průkaz ZTP a loni mi byl odebrán

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *