Finanční gramotnost

Co pojímá finanční gramotnost

Finanční gramotnost představuje soubor znalostí a také dovedností, které umožní porozumět oblasti financí, a to komplexně. V různých životních situacích by si lidé jakéhokoli věku měli poradit s finančními prostředky. Každý z nás by měl být z pohledu financí gramotný a mít nějaký základ, který se týká znalostí peněz. Lidé, kteří mají finanční gramotnost sníženou, jsou často podvedeni a mohou přijít o veškeré peníze, které měli. Finanční gramotnost se dnes již také vyučuje na školách.

Moderní společnost finanční gramotnost vyžaduje

21. století představuje velmi rychlou a informacemi prosycenou dobu, která si zacházení s hotovostí vyloženě vyžaduje. Zejména prudký nárůst informačních technologií může za to, že lidé přestávají být schopni reflektovat realitu a půjčují si nadměrné obnosy, jež pak nejsou schopni splácet. Když měl člověk dříve v peněžence určitou finanční sumu, s níž měl danou dobu vyjít, věděl, že ji nesmí utratit. Velmi důležitou roli dnes hraje škola, která nabízí finanční gramotnost jako základ všeobecného vzdělávání.

Co vše je třeba znát

Finanční gramotnost do škol je specifická zejména v těchto oblastech, které si uvedeme přehledně v následujících odrážkách.

–          peníze a transakce s nimi

–          plánování a spravování rodinného rozpočtu

–          rizika spojená s očekávaným ziskem

–          široké souvislosti finančního rázu

–          schopnost pojmout finanční informace

–          analýza těchto informací

–          aplikace řešení v konkrétních situacích

–          práce a vzdělanost

–          individuální potřeby lidí

–          odpovědnost za hospodaření

–          společenská odpovědnost za finance

Komplexně vzdělaný jedinec

Finanční gramotnost se v dobách minulých v podstatě vyučovala také. Dnes jsou jí ovšem vyhrazeny specifické hodiny v rámci školních vzdělávacích programů. Této fakt ještě podpoří pedagogy, kteří by měli základům finanční gramotnosti své studenty učit.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *