Odchod z práce

Co po škole? Jak postupovat jako absolvent

Začít fungovat na trhu práce nebo ještě na něco vyčkat? Udělat si kvalifikační kurz či si ještě prodloužit prázdniny? Takové otázky asi napadají absolventy, kteří řeší co dále. Dnes se podíváme na tyto aspekty konce vzdělávacího procesu a zařazení se do toho pracovního. Pojďme tedy na to!

Brzký nástup do práce – více daňových slev

Pro rychlý nástup do práce hovoří zejména daňová sleva, kterou lze uplatnit při zdanění. Výdělek totiž pro vás může zajímat i vrácení peněz při daních, díky slevě na poplatníka ve výši 24 840 Kč a zároveň slevě 335 Kč za měsíc, kterou získáte poměrně k počtu měsícům studia, jež jste za daňové období „odchodili“. Tyto slevy je však možné uplatňovat jen ve vztahu k vypočtené dani. Pokud tedy budete pracovat za méně peněz, můžete získat jen nižší slevu.

Zdravotní pojištění

To je také důležitým aspektem. Při zvažování vašich možností po absolvování školy je také důležité si uvědomit, jak dlouho za vás ještě bude stát platit zdravotní pojištění. Pro ty, kteří maturovali platí, že poslední pojištění za ně stát zaplatí za srpen. Poté již musí takto činit sami. Přitom nerozhoduje, kdy maturitu složíte. Pro maturanty, kterým se to povede napoprvé, i pro ty, kteří zazáří až v září, platí stejné datum – konec srpna. Pro absolventy vysokých škol pak platí doba měsíc po státních závěrečných zkouškách.

Kvalifikační a vzdělávací kurzy

Po škole se můžete vydat i touto cestou. Většinou tak absolventi činí, když mají problém sehnat práci. Problém mohou mít vysokoškolsky vzdělaní absolventi humanitních oborů či maturanti z gymnázií. Různé kvalifikační kurzy tak mohou pomoci při zvyšování šancí na zisk dobrého zaměstnání nebo při doplňování kvalifikace. Také pomohou s úplnou rekvalifikací. Dobré je tedy rozmyslet si své možnosti. Není však dobré kurzy přeceňovat. Vyhledávejte je jen když opravdu víte, že kvalifikaci potřebujete.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *