Co nám přineslo pořádání finále evropské konferenční ligy? Nepořádek a agresi

West ham

Ve středu se v Praze konalo finále konferenční ligy UEFA mezi anglickým West Hamem a italskou Fiorentinou. Pro většinu fotbalových fanoušků se jednalo o svátek a stadion v Edenu praskal ve švech. Zpočátku opatrný fotbal se ve druhém poločasu změnil v docela zajímavé fotbalové divadlo. Přesto s sebou tento zápas přinesl hodně kontroverzí a rozhodně je třeba přemýšlet to tom, zdali má vůbec smysl něco takového v Praze pořádat. Podle mého názoru nikoli.

Agrese a odpadky

Miluju fotbal, nicméně pohled na Staroměstské náměstí a jiné části hlavního města po nájezdu fanoušků byl tristní. Převážil i mohou lásku ke kulatému nesmyslu. Bohužel. Slušných fanoušků už asi bohužel moc není. Tedy ve srovnání s bezmozky schovávajícími se za fotbalové fandy. Zapomenout nelze ani na bitky fanoušků v některých restauracích. Občerstvili se skutečně solidně. Jejich agresivitu jsme v České republice také potřebovali. Ostatně o absenci mozku některých z nich hovoří o roztržená hlava jednoho z hráčů Fiorentiny poté, co mu hodili na hlavu plastový kelímek.

Odpadky

Ilustrační foto: Pixabay

Nedostatečná kapacita stadionu

Pokud je na finále evropského poháru distribuováno 5000 lístku pro každou stranu, tedy pro West Ham a pro Fiorentinu, pak je to žalostně málo. Na jakémkoli větším stadionu by byla kapacita naplněna také. Klidně by se zaplnily i stánky schopné pojmout 60 až 70 000 lidí. U nás se finále konalo proto, aby se promoval fotbal. Prostě jsme si to vyzkoušeli a měli bychom být mezinárodní fotbalové federaci vděční za příležitost. Dokonce se v rozhovorech mluvilo o tom, že by měl být postaven nový národní fotbalový stánek, že by si to český fotbal zasloužil. No, po několika letech korupce a vzhledem ke kvalitě naší nejvyšší soutěže o tomto úplně přesvědčený nejsem.

Kolik našich fanoušků se na fotbal skutečně dostalo?

Zajímavá otázka. Ano, několik jich bylo na VIP pozicích. Jasně, Daniel Křetínský se logicky musí na svůj klub podívat. Stejně tak i někteří politici nemohou vynechat tento svátek. Obyčejní lidé ale moc možností nepochybně neměli. Bylo tedy utkání opravdu realizováno pro ně samotné? Těžko. Podobné akce mi bohužel dávají čím dál tím menší smysl. Agresi a nepořádek zvládnou i naši rádoby fandové.

Zdroje info: Autor, sport.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.