Priority nového ministra Lipavského

NATO

Jan Lipavský se stal nejskloňovanějším jménem při referování médií i politiků ohledně jmenování vlády Petra Fialy. Prezident Zeman k němu měl tak silné výhrady, že jej nechtěl jmenovat. Učinil tak až po poslední schůzce s premiérem. My se dnes podíváme na to, jaké jsou jeho zahraničněpolitické priority, které chce jako ministr zahraničí prosazovat. Pojďme na to!

Udržet jednotu EU a NATO

Co vidí ministr zahraničí Jan Lipavský jako největší priority svého rezortu? Udržet jednotu členských států Evropské unie i Severoatlantické aliance. Důležité je zejména sjednotit se na postoji vůči Ruské federaci. Dle nového ministra však společná pozice těchto zemí nemusí být silová. Měla by být však jednoznačná. Vyjádřil se tak při své návštěvě Slovenské republiky při schůzce s novináři a svým slovenským protějškem Ivanem Korčokem. Šlo o jeho první zahraniční cestu ve funkci.

Restart vztahů s Ruskem

Jednotný postoj bude dle Lipavského dávat České republice bezpečnou garanci řešení konfliktu Ruska se Západem. Dle ministra k tomu pak můžeme my jako Česko přispět. Dle Lipavského jsou však samotné česko-ruské vztahu velmi nízké úrovni. Jan Lipavský se pak dle svého vyjádření chce zabývat tím, jak tyto vztahy s Ruskem restartovat, jelikož z jeho pohledu je tato stávající situace nekonformní.

Jak vyvrátil pochybnosti?

Při setkání s novináři v Bratislavě byl ministr Lipavský také tázán na to, jak dokázal přesvědčit své kritika o tom, že je dobrou volbou na místo ministra zahraničí. Jasné je, že tento dotaz referuje zejména kritiku Zemana a jeho okolí, který jej nechtěl jmenovat. Oficiálně kvůli vzdělání a postoji k Izraeli. Jasné však také je, že Lipavský je více prozápadní a více kritizuje Rusko a Čínu, než by okolí Hradu potřebovalo. Ministr pak odpověděl, že tuto kritiku vnímá a že jde spíš o záležitost běžného politického provozu.

Zdroj: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/lipavsky-ma-za-dulezite-udrzeni-jednoty-eu-a-nato-v-souvislosti-s-ruskem/2135731
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.