Jak dosáhnout lepší bonity

Bonita klienta je důležitá tehdy, chcete-li získat půjčku. Klienti s vyšší bonitou mají nižší úroky a navíc mají větší šanci, že půjčku získají. Proto chcete při půjčce dosáhnout co nejlepší bonity. V tomto článku vám poradíme, jak lze dosáhnout co nejlepší bonity a ušetřit tak při splácení půjčky.

Zvýšit příjmy nebo snížit výdaje

Protože bonita klienta se častokrát počítá tak, že odečtete výdaje od příjmů, logicky se jako první možnost nabízí zvýšit příjmy nebo snížit výdaje. Zvyšování příjmů může být problematické. Výdaje se ale dají většinou snížit. Opravdu potřebujete kabelovou televizi? Nestačil by vám telefonní tarif za méně peněz? S výdaji se dá poměrně dobře hýbat a je možné je snížit na minimum.

Finanční minulost

Dobrá finanční minulost spočívá v tom, že klient nemá zápis v registru dlužníků a v minulosti neprošel osobním bankrotem. Někdy můžete být vedeni v registru dlužníků, aniž byste o tom věděli. Pokud záznam máte, je důležité dluhy uhradit, abyste mohl být z registru smazán. Tento výmaz ale může trvat i několik let, proto je vhodné dbát na to, abyste všechny své závazky platili včas.

Zaručení se nemovitostí

Pokud vlastníte nemovitost, můžete se jí zaručit při splácení. To zvyšuje vaši schopnost uhradit poskytnutý úvěr – jinými slovy zvyšuje to vaši bonitu. Tu totiž ovlivňují také majetkové poměry. A taková nemovitost umí pomoci opravdu výrazně. Některé půjčky se bez zajištění nemovitostí neobjedou – například hypotéka.

Spoluručitel

Velké množství půjček umožňuje podat si žádost o půjčku s někým. Tato osoba pak může být ručitelem nebo spolužadatelem (viz níže). Spoluručitel ručí za samotné splácení – když žadatel nebude splácet, banka má možnost žádat splácení na ručiteli. Také spoluručitel je povinen doložit své příjmy a výdaje.

Spolužadatel

Spolužadatel je typický například tehdy, když si půjčku berou dohromady manželé nebo i nesezdané páry. Je to možné u běžných půjček, stejně tak u hypotéky. Pokud je více lidí na jednu žádost, pak to znamená vyšší příjmy – a vyšší bonitu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *