01_yolo

Co je yoloing a proč je to tak důležité

„Žijeme jen jednou“ je slogan, který jsme všichni slyšeli nesčetněkrát a nejednou pravděpodobně i sami vyřknuli. Pravda je taková, že k této životní filozofii se lidé často hlásili pravděpodobně již od pradávna. Nyní se ale tímto heslem (resp. akronymem jeho anglické verze – You Only Live Once, YOLO) označuje pandemií živený fenomén, který značně minimálně ve Spojených státech značně ovlivňuje tamní trh práce.

Yolo

Ve Spojených státech dospěla řada lidí k závěru, že život věnovaný jen a pouze práci není tím, co by je naplňovalo. Z velké části patří tito lidé k tzv. generaci mileniálů, tj. lidí narozených v období od druhé poloviny osmdesátých let do první poloviny let devadesátých, tedy dnešních třicátníků. Pokud bychom měli skupinu lidí pohánějících fenomén YOLO ještě více zúžit, řekneme, že jde o lidi poměrně úspěšné, často ve středních či vyšších manažerských pozicích.

Tito lidé mají našetřeno dostatek peněz a potom, co strávili poslední rok prakticky jen prací, bez cestování, bez mnoha svých koníčků či bez setkávání s přáteli, rozhodli se dramaticky změnit svůj život. Fenomén YOLO má samozřejmě mnoho podob, je ale natolik významný, že v angličtině už nyní existuje i odvozené sloveso – yoloing.

02_yolo

Foto: Pixabay

Kde končí yoloing?

Lidé, kteří se rozhodnou opustit svoje lukrativní místa a „skutečně žít“, mohou zamířit různými směry. Někteří využívají uvolnění restriktivních opatření v souvislosti s postupujícím očkováním a vyráží do světa, jiní si zakládají malé řemeslnické či jiné rodinné firmičky, farmaří, stávají se freelancery nebo podnikají jiné aktivity vedoucí k tomu, aby měli více prostoru na to, co je v životě opravdu důležité.

Je zřejmé, že z yoloingu se nikdy nestane masová záležitost. Možnost rozhodnout se k němu je totiž luxus, který si mohou dovolit jen dostatečně zajištění pracovníci na vyšších pozicích. Pro většinu ostatních by naopak znamenal ekonomickou sebevraždu. I tak ale hraje yoloing v jistých segmentech ekonomiky (té americké, alespoň prozatím) svoji roli a trh práce s ním nyní musí počítat.

Zdroje info: https://www.urbandictionary.com/define.php?term=YOLOing
https://www.e15.cz/zahranicni/behem-pandemie-nasetrili-vyhoreli-a-ted-opousteji-zamestnani-yoloing-hybe-trhem-prace-1379900

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *