Co je to bonita

Bonita

Trápí vás bonita u hypotéky nebo jiného potenciálního úvěru? Pokud ano, pak jistě víte, o čem je vlastně řeč. Existuje ale spousta lidí, kteří vůbec neví, že je nějaká bonita posuzována a oč se vlastně jedná. I proto se nad objasněním tohoto problému pozastavíme v následujících řádcích. Řekneme si nejen to, oč se vlastně jedná, ale ukážeme si o skutečnost, podle nichž je prakticky pokaždé zejména bankami posuzována.

Co je bonita?

Definice bonity v podstatě neexistuje, nicméně jedná se o schopnost dlužníků dostát svým závazkům. Pokud tedy na půjčku člověk nemá, neměl by si ji brát. Toto základní pravidlo platilo téměř vždycky, nicméně pokaždé se našli lidé, kteří si na počátku mysleli, že všechno zvládnou a postupem času zjišťovali, že opak je pravdou. I proto se snaží poskytovatelé zjistit, jak na tom lidé jsou a pak teprve potenciálním žadatelům vyhoví v jejich požadavcích. Většinou pokaždé tyto subjekty v žádostech úspěšné nejsou.

Jak se skutečně posuzuje bonita?

Banku v první řadě budou zajímat závazky, které momentálně máte a nejste jim schopni dostát. Typické jsou hlavně malé půjčky typu kontokorentu anebo úvěru na kreditní karty a podobně. Mnozí lidé ale na sobě mají i jiné větší půjčky. Banka si pohodlně projde registry dlužníků a následně zjistí, že prostě a jednoduše nejste schopni splácet a máte potíže s platební morálkou. Proklepne si mimo jiné také výši vašeho příjmu, případně schopnost ručit movitým nebo nemovitým majetkem.

Jak zvýšit vlastní bonitu?

Zvýšen vlastní bonity je složité. Ideální je vědět o úvěru dopředu, mít práci a pokusit se splatit své stávající závazky. Pokud máte finančního poradce, jistě se dočkáte cenných rad, díky nimž budete schopni dosáhnout a některé úvěry. Své dluhy můžete mnohdy pohodlně a rychle smazat kontokorentem, který splatíte při další výplatě.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.