Co je RPSN

Co je RPSN

RPSN, magická zkratka, při jejímž vyslovení se mnohým ježí vlasy na hlavě. Najdeme ji u drtivé většiny nabídek úvěrových produktů jak bankovních, tak i nebankovních společností. Právě proto se vyplatí na tento termín soustředit. Budete-li znát RPSN, s největší pravděpodobností se také dozvíte, kolik ve finále u vašeho úvěru přeplatíte. Tato informace by pro vás měla být jako pro dlužníka alfou a omegou všeho dění. Co je tedy RPSN a jak se v něm vyznat?

Definice RPSN

Definovat RPSN není nijak složité, jelikož se jedná o roční procentuální sazbu nákladů. Jinými slovy jde o úrok, jenž se vztahuje na konkrétní úvěr, který nabízí daná finanční instituce. Díky RPSN by se měli zájemci o úvěr mnohem pohodlněji rozhodovat, jestli do dané půjčky půjdou, anebo nikoliv. RPSN by měl mít uveden u svých produktů každý poskytovatel půjček. O všechno je tedy ve zkratce RPSN vlastně ukryto.

Co vše je v RPSN obsaženo?

V rámci RPSN není počítána pouze úroková sazba. Bylo by mylné si myslet, že tento termín přímo odpovídá úrokům. Konkrétně RPSN obsahuje následující položky:

–          aktuální úrokovou sazbu,

–          poplatek vztahující se ke zpracování úvěru,

–          poplatek týkající se vedení účtu,

–          poplatek za spravování půjčky,

–          kvalitní pojištění schopnosti splácet,

–          ostatní zákonné položky.

Poskytovatel musí uvést RPSN

U jakékoli půjčky musí její poskytovatel uvést konkrétní výši RPSN. Ukládá mu to platná legislativa. Díky tomu by měl mít zájemce o půjčku jasnou v mnoha věcech týkajících se celkového přeplacení hotovosti. Pravda ej ale taková, že i RPSN je někdy velmi neprůhlednou veličinou, která nemusí říkat o přeplatcích skoro nic. I proto je dobré zeptat se na celkové finanční prostředky, které budete muset vrátit poskytovateli přímo jeho. Některé online půjčky již vše řeší uvedením konkrétní výše přeplatků.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *