Co je RPSN

Co je RPSN

RPSN, magická zkratka, při jejímž vyslovení se mnohým ježí vlasy na hlavě. Najdeme ji u drtivé většiny nabídek úvěrových produktů jak bankovních, tak i nebankovních společností. Právě proto se vyplatí na tento termín soustředit. Budete-li znát RPSN, s největší pravděpodobností se také dozvíte, kolik ve finále u vašeho úvěru přeplatíte. Tato informace by pro vás měla být jako pro dlužníka alfou a omegou všeho dění. Co je tedy RPSN a jak se v něm vyznat?

Definice RPSN

Definovat RPSN není nijak složité, jelikož se jedná o roční procentuální sazbu nákladů. Jinými slovy jde o úrok, jenž se vztahuje na konkrétní úvěr, který nabízí daná finanční instituce. Díky RPSN by se měli zájemci o úvěr mnohem pohodlněji rozhodovat, jestli do dané půjčky půjdou, anebo nikoliv. RPSN by měl mít uveden u svých produktů každý poskytovatel půjček. O všechno je tedy ve zkratce RPSN vlastně ukryto.

Co vše je v RPSN obsaženo?

V rámci RPSN není počítána pouze úroková sazba. Bylo by mylné si myslet, že tento termín přímo odpovídá úrokům. Konkrétně RPSN obsahuje následující položky:

–          aktuální úrokovou sazbu,

–          poplatek vztahující se ke zpracování úvěru,

–          poplatek týkající se vedení účtu,

–          poplatek za spravování půjčky,

–          kvalitní pojištění schopnosti splácet,

–          ostatní zákonné položky.

Poskytovatel musí uvést RPSN

U jakékoli půjčky musí její poskytovatel uvést konkrétní výši RPSN. Ukládá mu to platná legislativa. Díky tomu by měl mít zájemce o půjčku jasnou v mnoha věcech týkajících se celkového přeplacení hotovosti. Pravda ej ale taková, že i RPSN je někdy velmi neprůhlednou veličinou, která nemusí říkat o přeplatcích skoro nic. I proto je dobré zeptat se na celkové finanční prostředky, které budete muset vrátit poskytovateli přímo jeho. Některé online půjčky již vše řeší uvedením konkrétní výše přeplatků.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.