Osobní bankrot

Co je osobní bankrot a jak ho vyhlásit

Dluhy mohou pořádně zkomplikovat život. Pokud si myslíte, že výše vašich dluhů je neřešitelná, zbývá vám poslední možnost – osobní bankrot. Co to pro vás bude znamenat? Pět let života s omezenými prostředky. Poté však bude zbytek vašich dluhů navždy smazán. Pojďme se společně podívat na pravidla a možnosti osobního bankrotu včetně rad jak vyhlásit osobní bankrot a v čem vlastně spočívá.

Stačí splnit podmínky

Vyhlášení osobního bankrotu je spjato s několika podmínkami. Jednou z nejdůležitějších podmínek je ta, že jste v období následujících pěti let schopni splatit alespoň třetinu svých dluhů. V praxi to znamená mít stálý příjem. Další nutností je mít závazky alespoň ke dvěma věřitelům. Pokud tedy máte velké dluhy jen u jedné osoby, osobní bankrot nemůžete využít. Musíte být také v prodlení více jak 30 dní a nemůžete být schopni pohledávky dál splácet. O osobním bankrotu nakonec rozhoduje soud.

Pro OSVČ více podmínek

Soud povolí osobám samostatně výdělečně činným osobní bankrot jen tehdy, pokud budou s tímto postupem souhlasit i věřitelé, u kterých máte pohledávky, které vznikly díky vaší podnikatelské činnosti. Jediným případem, kdy může OSVČ vyhlásit osobní bankrot, je tehdy, když jde o pohledávky, které nebylo možné uspokojit v minulém insolvenčním řízení, při kterém soud zrušil konkurz kvůli nedostatku majetku.

Co mi osobní bankrot přinese?

Oddlužení pomocí osobního bankrotu spočívá v tom, že předložíme příslušnému krajskému soudu návrh na osobní bankrot. Poté následuje výpočet podmínek (na internetu je mnoho orientačních kalkulaček). A co je osobní bankrot v praxi? Můžeme si vybrat. Buď dojde k rozprodání majetku, nebo splácení dluhu. Při splácení si musíme po dobu pěti let vystačit s životním minimem. Zbytek našich příjmů jde na splácení pohledávek. Po pěti letech a zmizení aspoň třetiny dluhu jsme osvobozeni od ostatních pohledávek. Ty se mažou.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *