Zdražování ČEZu: Na většinu klientů se uplatní cenový strop

02_CEZ

Energetická společnost ČEZ, která je z většina vlastněna státem, již oznámila, že plánuje zdražování energií pro své klienty v následujícím roce. Od začátku příštího roku totiž zvýší cenu silové elektřiny pro klienty se smlouvou na dobu neurčitou. Jak bude zvýšení vypadat? Kolik klienti ČEZu zaplatí?

ČEZ bude účtovat maximum, které může

ČEZ bude po svých klientech chtít za odebranou elektřinu maximum, které nyní vyplývá z vládou stanoveného stropu. Ten je nyní na úrovni 6050 kč za MWh. Svou nejběžnější sazbu D02d tak ČEZ zvýší ze současných 3775 Kč. ČEZ k zvýšení cen uvádí, že ceny hlavního produktu držel beze změny celý rok 2022, i když ostatní dodavatelé zdražovali.

Kdyby vláda neschválila strop, zdražení je výraznější

Kdyby však nebylo stropu na prodej elektřiny, který tento rok schválila vláda, pak by si domácnosti připlatili ještě více. Dle ČEZu ještě asi o dalších 40 % u sazby D02d. Dle ČEZu je zde však i velký počet zákazníků, kterým se mají zálohy naopak snížit, protože již dnes platí více, než je stanovený strop. Lidé, kteří platí více než dovoluje vládní strop, tak budou mít v roce 2023 nižší cenu i zálohy.

ČEZ zákazníkům již úpravu cen oznamuje

ČEZ již nyní dává svým klientům vědět, jak to bude s jejich cenami v roce 2023. Zasílá oznámení formou dopisů i emaily. V nich současně konstatují, že pro zastropování cen nemusí nic dělat, nijak nárok uplatňovat, jde o automatický proces, který již společnost sama od sebe v cenách a zálohách zohledňuje. I další společnosti nyní připravují ceníky na další rok. Zdražování ohlásila Pražská energetika, a to jak elektřiny, tak plynu. I u této společnosti bude většina zákazníků platit zastropování ceny. Co se týká plynu, u ČEZu již lidé se smlouvami na dobu neurčitou již platí zastropovanou cenu, a tak se dalšího zdražování bát nemusí.

Zdroj: https://www.penize.cz/bydleni/437977-cez-zdrazi-elektrinu-vetsina-klientu-narazi-na-strop, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-cez-od-pristiho-roku-zdrazi-elektrinu-vetsina-lidi-bude-na-cenovem-stropu-218914

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.