Co dělat, když vám dorazí neobjednaný balíček

02_balicek

Praktiky podnikatelů, kteří chtějí vydělávat na nepozornosti nebo neznalosti spotřebitelů, zahrnují i rozesílání nevyžádaných balíčků. Nutno podotknout, že jim tato taktika často vychází. Podnikatelé, které lze s klidným svědomím zařadit do kategorie „šmejdů“, spoléhají na to, že překvapení a nejistota v tom, co spotřebitelé mohou nebo co by měli dělat, jim zajistí dostatečně velkou míru úspěšnosti k tomu, aby vydělali peníze. Jak to tedy s nevyžádanými balíčky ve skutečnosti je?

K nevyžádanému balíčku nemáte žádné povinnosti

Ve vztahu k nevyžádaným zásilkám platí jedno jednoduché pravidlo: nemáte žádnou zákonnou povinnost cokoliv platit, vracet apod. Vůbec nezáleží na tom, zda byla u zásilky přiložená faktura, nebo zda vám posléze začnou chodit upomínky, výzvy k zaplacení nebo dokonce vyhrožování exekucemi. S nevyžádaným balíčkem si můžete dělat, co uznáte za vhodné.

Odesílatelé spoléhají pouze na to, že se část adresátů zalekne a raději zaplatí. Teď ovšem pozor, výše uvedené platí pouze pro nevyžádané balíčky. Musíte si tak být jistí, že jste předtím nikde nedali souhlas se zasláním zásilky. Nemusel mít písemnou podobu, mohl být kliknutím na internetu nebo souhlasem v nahrávaném telefonním hovoru. Ani v takovém případě samozřejmě není ztraceno, balíček můžete do 14 dnů bez udání důvodu vrátit, již je ale třeba vyvinout jistou aktivitu.

01_balicek

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pozor na triky

Hlavním cílem nevyžádaných balíčků však není přímý zisk z toho, co za ně neznalí adresáti přímo zaplatí, ale spíše to, že touto platbou se nevědomky upíší k dalším zásilkám (často je to psáno v průvodním dopise nebo letáku někde pod čarou malým písmem).

K tomu, abyste se vyhnuli problémům je tak zapotřebí dodržování stokrát omílaných pravidel: buďte obezřetní, několikrát si rozmyslete než někam na internetu vložíte své jméno a další údaje apod.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.