Co dělat, když vám chtějí zvýšit cenu za energie

01_elektricka_energie

Ceny energií dramaticky stoupají a dodavatelé zdražují. My se dnes podíváme na to, jak se bránit proti zvyšování cen dodávek. Pokud máte sjednanou fixaci, máte vysokou míru ochrany. Přesto někteří dodavatelé zkoušejí zdražovat i v takových situacích.

Když mám fixovanou cenu

Pokud máte smlouvu na skutečně fixovanou cenu, pak vám ji dodavatel nemůže zvýšit. Někteří dodavatelé však lákali na fixované produkty, které obsahovali neměnnou cenu na další rok (či na více let). Ve skutečnosti však šlo o smlouvy na dobu neurčitou, které dodavatelé mohou kdykoli vypovědět a po uplynutí výpovědi ukončit. To taky začali dělat, jakmile ceny na burze rostly. Když u takového dodavatele zůstanete, může vám zvýšit cenu, protože s ním formálně sjednáváte novou smlouvu či měníte smlouvu dosavadní.

Skutečná fixace = garantovaná cena a smlouva na dobu určitou

Pokud tedy máte skutečnou fixaci – tedy garantovanou cenu na určité období a smlouvu na toto období uzavřenou – pak máte nejvyšší ochranu a měli byste na plnění této smlouvy trvat. Jednostranně změnit ceny ze strany dodavatele nelze. Pokud dodavatel nemůže plnit ze smlouvy, může ji ukončit jen v tom případě, že si toto právo vyhradil ve smlouvě. Chce-li však toto právo od vás odsouhlasit a dát jej do vaší smlouvy, nejste povinni na tuto změnu smlouvy přistoupit. Zde však pozor. Takovou změnu smlouvy lze provést i po telefonu. Pozor tedy když vám bude váš dodavatel volat – raději se nevyjadřujte kladně k žádným změnám.

Když nemám sjednanou fixaci ceny

V horším postavení jste, pokud ve smlouvě nemáte smluvenou fixaci ceny. Jediná možnost pak je, že můžete odstoupit od smlouvy a přejít k jinému dodavateli. Žádná sankce vám při dodržení termínů nehrozí. Po oznámení zvýšení cen a poučení dodavatele o tom, že můžete bez sankce od smlouvy odstoupit (musí tak učinit 30 dní předem, můžete od smlouvy odstoupit do deseti dní před zvýšení ceny. Není-li vám takto zvýšení ceny oznámeno, pak můžete odstoupit do tří měsíců od data, kdy se vám cena zvýšila.

Zdroj: https://www.penize.cz/ochrana-spotrebitele/429269-chteji-vam-zdrazit-energie-tady-je-navod-co-delat
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.