Byznys

Co bude pro vaše finance znamenat doba pokoronavirová

Epidemie nového typu koronaviru a sním spojeného onemocnění covid-19 je s námi již několikátý týden. Čím dál více však lidé přemýšlí nad tím, co bude, až tato mimořádná situace skončí. Dnes se také podíváme na pole tohoto problému. Zamšříme se na ekonomické dopady. Co pro vaše finance budou znamenat následky této epidemie?

Ceny nemovitostí

Jednou ze základních otázek je – jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí. Pokud plánujete kupovat byt či dům, určitě je dobré se podívat na prognózy vývoje cen na realitním trhu. Ovlivnila je či v budoucnu ovlivní krize spojená s šířením koronaviru? Změny cen můžete vidět již nyní. Už v těchto dnech a týdnech dochází k jejich klesání. Zejména to jde vidět u nájmů. Za to může nízká poptávka, zejména proto, že o krátkodobé nájmy ze strany turistů není zájem, jelikož turismus v této době de facto neexistuje. Pokud tedy budete zařizovat nový nájem, můžete ušetřit. Naopak stávající pronajímatelé nemají důvod vám nabízet sjednání dohod o snížení nájemného a nelze to reálně očekávat.

Snížení úroků u hypoték?

Česká národní banka již před časem v reakci na šíření koronaviru a s tím související vládní opatření, že sníží základní úrokovou sazbu a učinila tak velmi výrazným způsobem. Konkrétně změnila výši z 2,25 % na 1 %. Co to bude znamenat na úvěrovém a hypotečním trhu? Teoreticky můžeme očekávat velmi nízké úrokové sazby, klidně okolo 1,5 %.  Pravdou však je, že paradoxně banky si v této situaci budou více vybírat klienty, kterým dají tak dlouhodobé závazky. Pro mnoho z nich totiž budou následky koronavirové krize těžké a může to ovlivnit i jejich schopnost splácet.  

Uvolnění daní

Stát také v reakci na ekonomickou situaci a její připravování na cestu ven z krize způsobené covidem-19 přichystal uvolnění v daňových věcech. Například prominutí záloh na pojistném nebo odklad splatnosti daně z příjmu za rok 2019 pro fyzické osoby. Dále ministryně financí přemýšlí nad návrhem na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Ta může ušetřit kupujícím nemovitosti až statisíce. Otázkou je, zda to pozitivně ovlivní realitní trh.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *