Čínský přístup vůči covidu zle odnáší světová ekonomika

šanghaj

V Evropě či ve Spojených státech to v dnešních prosluněných dnech vypadá, že covid je již definitivně minulostí. Minimálně v Číně si to ale nemyslí a vůči všem případům tam postupují nesmírně tvrdě, vláda se nezdráhá ani takových opatření jako je uvržení megapolí typu Šanghaje do tvrdého lockdownu. Následky tohoto přístupu pociťuje celá světová ekonomika.

Dopady čínské strategie

Ekonomická situace se v Číně díky covidu stále zhoršuje. Zvyšují se počty nezaměstnaných, a to především mezi mladými lidmi. Současně klesá průmyslová výroba, v některých oblastech i o několik desítek procent. Vzhledem k velikosti čínské ekonomiky je v ohrožení i celosvětový ekonomický růst.

Dopady covidu narušily globální ekonomiku, stejně jako normální život obyvatel v Číně. To vše v době, kdy okolní svět dospěl do stavu (alespoň prozatím), ve kterém se učí s covidem žít v rámci svého normálního fungování. Největší dopad na ekonomiku mělo v Číně dubnové období a nelze přitom říct, že by se svojí strategií slavila Čína výraznější úspěchy.

Vlajka

Foto: Pixabay

Čína couvá

Čína se tedy snaží své kroky mírnit, uzávěry v některých městech vedly jen k zadrhnutí dodavatelských řetězců a trpí jak čínská, tak světová ekonomika. Finanční centrum Šanghaj se v důsledku dramatických dopadů chystá na zrušení veškerých opatření spojených s covidem.

K prvnímu červnu by se tak lidé měli lidé v Šanghaji navrátit opět k plnému životu bez omezení, především pak do práce. V současné době se globální ekonomika potýká s raketovým růstem inflace a čínské problémy jsou tím posledním, co svět potřebuje. Návrat čínského výkonu by se měl pozitivně odrazit i ve světové ekonomice.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/cina-hospodarska-krize-propad-ekonomiky-pandemie.A220516_111533_eko-zahranicni_jla

https://edition.cnn.com/2022/05/16/economy/china-economic-toll-zero-covid-policy-intl-hnk/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.