Čínský boj s covidem nabývá absurdní podoby: úřady zavřely IKEu i s lidmi uvnitř

covid

Čínský přístup ke covidu je v dnešní době, tj. dva a půl roku po začátku pandemie a ve chvíli, kdy se prakticky celý okolní svět snaží s covidem začít „vycházet“, skutečně unikátní a z našeho pohledu i těžko pochopitelný. To, jakých až absurdních rozměrů nabývá, demonstruje, nedávný případ, při kterém se obyvatelé jednoho čínského města museli doslova probít z obchodního domu IKEA.

Čína a covid

Ostražitost vůči covidu nabírá v Číně skutečně maximálních rozměrů. V Šanghaji například uzavřeli kvůli podezření na covid celý obchodní dům IKEA i se zákazníky. V nákupním centru se tam pohyboval muž, který měl být údajně v kontaktu s šestiletým chlapcem, který měl covid. Podezřelým na covid měl být v tomto případě šestiletý chlapec, který pocházel z Tibetu. Po zjištění, že se v obchodním domě nachází jeho kontakt, byl obchod okamžitě uzavřen.

coronavirus

Foto: Pixabay

Logická reakce zákazníků

Davy lidí, kteří v té době nakupovaly, celkem logicky doslova zbělali hrůzou při představě, že budou muset být zavřeni v obchodě na neurčitou dobu, prchali rychle ven. Přes pracovníky ostrahy se lidé skutečně ven probojovali a rozprchli se domů. Zajímavější ale je, že se nejedná o nikterak atypickou situaci.

Čína takto reaguje prakticky na každý nový případ covidu a snaží se jej eliminovat na nulu. Karanténa proto může lidi postihnout kdekoliv a kdykoliv. Mnohdy se tak může jednat i o nezvyklá místa, jako jsou například restaurace nebo tělocvičny.

V tomto konkrétním případě jednoho nakaženého chlapce bylo vytrasováno kolem 400 lidí, kteří byli údajně s chlapcem v kontaktu. Ti všichni podstoupili test i přesto, že se u nich žádný z příznaků neobjevil. To ale není vše, k odběru na PCR test bylo odesláno celkově na 80 000 tisíc dalších lidí z oblastí, kde se tyto kontakty pohybovali.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/v-sanghaji-zavreli-obchod-ikea-i-se-zakazniky-uvnitr-jeden-mel-mozna-covid-40405827

https://cnn.iprima.cz/panika-v-ikee-zakaznici-musi-trcet-uvnitr-obchodu-duvodem-je-koronavirus-170357

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.