Čínské ekonomické problémy děsí Západ

Čína

Poslední čísla a zprávy týkající se čínské ekonomiky nejsou příliš optimistické, a to je věc, kterou západní lídři nevidí příliš rádi. Čína je hlavním soupeřem Západu a pokud prosperuje a sílí, získává v tomto soupeření výhodu. Stále je to ale ta lepší varianta, Čína v problémech je totiž podle mnohých ještě podstatně nebezpečnější.

Neutěšený stav čínské ekonomiky

Poslední ekonomická data z Číny ukazují na to, že Čína vstupuje do období deflace. To pravděpodobně znamená stagnaci cen a nízký ekonomický růst. V demokratických zřízeních to většinou znamená politické změny a otřesy, v diktaturách je to však rizikovější. Pozornost obyvatel je třeba odvést jiným směrem, případně se objevuje snaha získat zdroje jinde, třeba i za cenu ozbrojeného konfliktu.

Bílý dům

Foto: Pixabay

Americké obavy

Právě v tomto smyslu se nedávno vyjádřil americký prezident Joe Biden, který před vývojem v Číně varoval a nazval druhou nejlidnatější zemi světa „tikající bombou“. Ve stejném kontextu označil Čínu za diktaturu. Ve stejné době navíc Spojené státy zavádějí zákaz vývozu některých kritických technologií do Číny. Zákaz se týká např. některých druhů čipů a dalších polovodičových součástek, kvantových počítačů nebo prvků umělé inteligence.

Nejen Spojené státy se obávají, že by Čína mohla tyto technologie využít pro potřeby armády nebo tajných služeb. V případném konfliktu by jí pak poskytovaly výhodu.

Zostření vztahů po pokusu o uvolnění

Současné vyostření vztahů mezi dvěma hlavními světovými velmocemi přichází jen nedlouho poté, co se mluvilo o pokusu o jejich urovnání v souvislosti s návštěvou amerického ministra zahraničí Anthony Blinkena v Pekingu. Je proto otázkou, nakolik jsou Bidenova vyjádření v souladu s linií Ministerstva zahraničí.

Podle analytiků jsou vztahu mezi Washingtonem a Pekingem nejhorší od roku 1979, kdy Spojené státy uznaly Čínskou lidovou republiku.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-amerika-cina-je-v-ekonomickych-potizich-je-to-tikajici-casovana-bomba-varoval-biden-40440379

https://www.nbcnews.com/news/world/biden-calls-china-ticking-time-bomb-economic-problems-rcna99397

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.