Švédsko míří k energetickému průlomu: Plány na výstavbu desítky nových jaderných reaktorů

Jaderná elektrárna

Švédská vláda se odhodlala k ambicióznímu cíli. Má v plánu do roku 2045 postavit alespoň deset konvenčních jaderných reaktorů. Růst poptávky po elektřině má podle odhadů zdvojnásobit během následujících dvaceti let.

Desítky nových reaktorů

Švédsko stojí na prahu nové energetické éry. Ta by měla zajistit dostatečný zdroj elektřiny pro rychle rostoucí potřeby země. Klimatická a environmentální ministryně Romina Pourmokhtari zde má jasnou vizi.

„V příštích letech musíme zavést nové jaderné zdroje energie ekvivalentní alespoň deseti konvenčním reaktorům.“ Změny v regulačním rámci, které by umožnily tyto investice, jsou na stole a podle Pourmokhtari jsou klíčové pro dosažení tohoto ambiciózního cíle.

Kromě zvýšení počtu konvenčních reaktorů se připravují nové zákony. Ty umožní stavbu malých modulárních reaktorů (SMRs). „Musíme především přezkoumat švédské předpisy, abychom využili technologické pokroky, které se udály v jiných zemích,“ zdůraznila Pourmokhtari. Tyto inovativní modulární reaktory by mohly představovat důležitý krok směrem k udržitelnější energetice.

Nová pravidla pro energetickou nezávislost

Momentálně platí, že Švédsko může mít maximálně deset jaderných reaktorů a nové reaktory lze stavět pouze na existujících místech. „Chceme tato omezení zrušit,“ zdůrazňuje Pourmokhtari. Takový krok by mohl přinést švédské energetice větší svobodu a zabezpečení.

Ministryně Pourmokhtari, která ve švédské pravicové vládě zastupuje Liberály, obviňuje předchozí sociálně demokratickou vládu z nečinnosti. Uvádí, že předchozí vláda, ovlivněná koaličními partnery z Ekologické strany – Zelení, nejenže nesplnila rozvoj jaderné energetiky, ale rozhodla se i předčasně odstavit čtyři reaktory.

Náročné výzvy a nové možnosti

Odborníci předpovídají, že poptávka po elektřině ve Švédsku se zdvojnásobí během následujících dvaceti let kvůli elektrifikaci průmyslu a dopravy s cílem snížit emise skleníkových plynů. V současné době je Švédsko v období vysoké energetické poptávky, zejména v zimě, nuceno importovat elektřinu z Polska, včetně pomocí podmořských kabelů.

Švédsko má v současné době šest provozních jaderných reaktorů, které tvoří 30 % energetické produkce. Tři z nich se nacházejí ve Forsmarku na sever od Stockholmu, dva v Oskarshamnu na jihovýchodě země a jeden v Ringhalsu na západním pobřeží.

Zdroj info: https://www.thelocal.se/20230809/swedish-government-unveils-plan-to-scrap-cap-on-new-nuclear-plants, https://world-nuclear-news.org/Articles/Swedish-regulator-proposes-framework-for-expansion

Náhledové foto: Pixabay