01_cina

Čínská ekonomika překvapila svým růstem

Koronavirová pandemie stále svírá světovou ekonomiku a podle toho budou vypadat i statistické údaje o její výkonnosti. Zatímco se však naprostá většina velkých ekonomik v loňském roce propadla do recese, ta čínská dokázala podle vládních dat krizi vzdorovat. Překvapila tím většinu ekonomů a analytiků, kteří Číně předpovídali stejný osud jako ostatním velkým ekonomikám.

Nejnižší růst za dekády? Skvělá zpráva!

Podle zveřejněných vládních dat rostla v roce 2020 čínská ekonomika o 2,3 %. To je sice její nejnižší růst od roku 1976, v současné situaci je to ale pro Čínu fantastická zpráva. Tím spíše, že toto číslo překonalo odhad Mezinárodního měnového fondu, který pro Čínu odhadoval růst 1,9 %.

I další statistiky mohou čínské politické vedení těšit. Obchodní přebytek byl v roce 2020 535 miliard dolarů, což je o 27 % více, než v roce 2019. Silným důvodem k optimismu je pro Čínu i fakt, že tempo růstu se ke konci roku významně zrychlovalo: třetí čtvrtletí mělo meziroční růst 4,9 % a čtvrté čtvrtletí dokonce meziroční růst 6,5 %.

Hlavním tahounem růstu byla v závěru roku především průmyslová výroba, která v prosinci rostla v porovnání s loňským rokem o více než 7 %. Čína je druhou největší ekonomikou světa a její růst ve skutečnosti napomohl i zemím, pro které vývoz do Číny představuje významnou část ekonomiky, jedná se např. o Japonsko, Austrálii nebo Jižní Koreu.

02_Cina

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Investice i dávky

V průběhu pandemie se čínská vláda snažila podpořit ekonomiku masivními investicemi do infrastrukturních projektů a také speciální finanční dávky pro lidi zasažené koronavirovou pandemií.

Ani čínská ekonomika ale není zcela mimo zónu rizika související s globální epidemií. Jistým varovným signálem je pokles tempa růstu maloobchodního prodeje mezi listopadem a prosincem (v meziročním srovnání) sektor maloobchodu celkově dokonce poklesl a to o 3,9 %.

Situaci může samozřejmě zkomplikovat i návrat viru. Číně se však zatím daří každé nové ohnisko rychle izolovat. Zdá se tedy, že Čína vyjde z krize jako jedna z nejméně poškozených ekonomik vůbec.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *