01_cina

Čína umožní rodinám mít tři děti

Čínská vláda umožní párům mít tři děti. Nejnovější zmírnění přísné politiky plánování rodičovství tak přináší zásadní zlom. Pravidlo jednoho dítěte, které platilo od roku 1979 do roku 2015 a následné uvolnění na dvě děti v rodině, byly pro Čínu charakteristické. Země se však nyní snaží odvrátit demografickou krizi a nezbývá jí nic jiného než pravidla dále uvolňovat.

Čína přichází o lidi

Rozhodnutí o uvolnění restrikcí přišlo tři týdny poté, co Čína zveřejnila výsledky posledního sčítání lidu z roku 2020. To ukázalo, že nárůst populace je v současnosti nejpomalejší za posledních několik dekád. Podle čínského Národního statistického úřadu vzrostla populace za posledních deset let o pouhých 5,38 %, což je nejpomalejší tempo růstu nejméně od 60. let. Již za několik let by Čína měla přijít o postavení nejlidnatější země světa, podle propočtů by jí měla Indie překonat již v roce 2027.

Čínská populace zároveň rychle stárne, což zásadně ohrožuje její hospodářský růst. Údaje ze sčítání lidu v roce 2020 ukázaly, že podíl obyvatel starších 65 let v uplynulém desetiletí rychle vzrostl z 8,87 % v roce 2010 na 13,5 % v roce 2020.

Pro zemi, která spoléhá na velkou, mladou pracovní sílu, která podporuje vysokou úroveň hospodářského růstu, je to problém.

02_cina

Foto: Pixabay

Snahy o řešení

Čínská politika jednoho dítěte byla zavedena v roce 1979 a více než 35 let omezovala páry na jediného potomka, neboť se země v té době snažila řešit přelidnění a zmírnit chudobu. To ale nevyhnutelně vedlo k zásadním demografickým změnám. Ve snaze vyhnout se krizi nového typu čínská vláda v roce 2015 oznámila, že uvolní omezení porodnosti, aby umožnila až dvě děti na jednu rodinu.

Změna politiky však nedokázala zvýšit porodnost v zemi, která se v roce 2020 meziročně snížila o téměř 15 %. Některé páry uvedly, že kvůli rostoucím životním nákladům v Číně je pořízení druhého dítěte příliš drahé. Vláda se snaží porodnost podporovat i prostřednictvím mediální kampaně, v jejímž rámci označuje porod nejen za rodinnou záležitost, ale také jako věc národního významu.

Zdroj informací: https://edition.cnn.com/2021/05/31/china/china-three-child-policy-intl-hnk/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *