Češi si na dovolenou rezervují jachty a plánují kapitánské zkoušky

Jachta

Nejintenzivnější doba dovolených se již kvapem blíží. Z dat lze vyčíst, že Češi si ve velké míře a více než je obvyklé rezervují pro účely dovolené jachty. Stejně tak vzrostl zájem o kapitánské zkouškykapitánské zkoušky.

V Chorvatsku zbývají poslední jachty

Dle vyhledávače Boataround.com a jeho dat vyplývá, že například v Chorvatsku, které si Češi pro dovolenou na jachtě vybírají nejčastěji, zbývá posledních 35 % volných jachet. Jachty s přístavem u dálnic či letišť jsou už zamluvené. Dalšími destinacemi, které vyhledávají Češi pro dovolenou na jachtě, jsou kromě Chorvatska i Řecko a severní část Itálie. Chorvaté se však snaží být pro české turisty nejvíce atraktivní. Jde zejména o to, že ceny služeb jsou zde přijatelné, jelikož Chorvaté mají z minulosti zkušenost, že pokud se snažili být dražší, představovalo to výhodu pro sousední Slovinsko. Vedle cen za pronájem jachet se snaží Chorvaté vynikat také v nabízených dodatečných služeb. Jde například o mytí aut během pobytu na jachtě nebo zdarma testování na covid přímo v přístavu nebo důkladná desinfekce lodní paluby.

Češi mají zájem o kapitánské zkoušky

Dle internetových stránek Seatime.cz přibývá tento rok také zájemců, kteří chtějí složit kapitánské zkoušky. Stejně tak lze na datech vypozorovat, že věková hranice kapitánů a posádek jachet se snižuje. Zvýšení zájemců o kapitánské zkoušky meziročně představuje asi 25 %. Minulost v tomto segmentu vypadala asi tak, že dovolenou na jachtách trávili zejména lidé nad 45 let. Nyní však posádkám jachet bývá i okolo 20-25 let.

Co kapitánské zkoušky obnáší

Kapitánské zkoušky, respektive jejich úspěšné složení, je předpokladem pro získání kapitánského průkazu. Ti, kdož chtějí o zisk průkazu usilovat, musí počítat s dva a půl denním teoretickým výcvikovým programem a týdenní praxí. Ceny za toto vzdělání a zkoušky se pak pohybují okolo 15 tisíc korun za týdenní praxi (bez dalších nákladů jako je jídlo a podobně) a asi 5 tisíc korun za teoretickou výuku.

Zdroj dat: Ceskenoviny.cz
Náhledové foto: Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.