Čína opět kvůli čtyřem případům zavřela doma milion lidí

covid

Ve Wu-chanu opět udeřil covid, ne však v tak masivních počtech, které byste podle zdánlivé naléhavosti této zprávy očekávali. Zaznamenali tam totiž pouhé čtyři případy, kvůli kterým však čínské úřady uzavřely doma na milion lidí. Zprávu o tom podala dnes BBC.

Třídenní lockdown

Lidé, kteří žijí v oblasti Wu-chanu, nebudou smět po dobu tří dnů vycházet. Týkat se má lockdown především oblasti na předměstí Ťiang-sia, kde je striktně nařízen přísný lockdown. Nulová tolerance ke covidu je v ostrém kontrastu s chováním jiných států i přesto, že v současné době patří Čína k těm zemím, kteří stále mají nejnižší počty covid nakažených.

Pravidla a opatření jsou v Číně vyžadována i při malých počtech nakažených. Přitom u všech nově objevených případů, které jsou pouze čtyři, nemají lidé žádné příznaky. V Číně rozhodně nevládne smíření s nemocí ani snaha naučit se s covidem žít. Při vzniku nových ohnisek se ihned zavádí přísná opatření.

covid

Foto: Pixabay

Covid je stále s námi

U nás je s covidem prakticky vše naopak. Nová zvláštní nařízení nepřichází ani přes rostoucí počty nakažených, které se v současné době pohybují kolem 3 500 denně. Vzhledem k tomu, že nemocnicím nyní nehrozí přehlcení, zdá se, že čínský přístup je už přece jen překonaný.

Říct to můžeme i proto, že přísné uzávěry Čínu dohání a podlamují ekonomiku. Někdy dochází až k tomu, že váznou dodávky potravin a nutného zboží do oblastí zasažených covid pozitivními případy.

Ve stejné době jako nová uzávěra Wu-chanu vyšly v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů – žurnálu Science – i dvě nové velké studie zaměřující se na původ covidu-19. Obě studie používaly různé metodiky, a přesto dospěly ke stejnému závěru: covid-19 se s největší pravděpodobností přenesl na člověka na wu-chanském tržišti, kde se prodávala mrtvá i živá zvířata.

Zdroje informací: https://globe24.cz/svet/v-cinskem-wu-chanu-je-kvuli-ctyrem-pripadum-covidu-temer-milion-lidi-v-uzavere.e2421ae4

https://edition.cnn.com/2022/07/26/health/wuhan-market-covid-19/index.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.