LNG plyn jako náhrada ruského? Ano, jen jsou s ním spojovány zbytečné mýty

Plyn

Evropa se všemi silami snaží zbavit závislosti na ruském plynu. Není se čemu divit, jelikož s válkou nesouhlasí, až na pár šílených výjimek, prakticky všichni. Plyn je ale komoditou, kterou Evropa potřebuje a bez níž se neobejde. Především Německo je na plynu neskutečně závislé a už nyní se snaží obyvatele připravit. Často se v souvislosti s plynovou krizí hovoří o LNG plynu, tedy zkapalněné variantě. Také se diskutuje o problémech, jež s jeho distribucí přímo souvisejí. Mnohdy jde jen o mýty. Ostatně podívejme se na ně mnohem podrobněji.

Extrémně drahý zkapalněný plyn

Mnohé studie naopak dokladují, že LNG plyn není až tak drahý. Vždyť podle těchto studií se vyplatí i jeho transport na velké vzdálenosti. U podmořských plynovodů nad 1100 kilometrů a klasických pozemních nad 3500 se transport nevyplácí. Pro LNG tyto vzdálenosti nejsou velkým problémem a extrémní ekonomickou zátěží. A jak je to s náklady. Počítat je třeba u LNG plynu s:

  • náklady na těžbu,
  • zkapalněním,
  • přepravou ke koncovým zákazníkům.

Cena LNG i s těmito výdaji osciluje někde mezi 20 až 34 eury za mWh. U zemního plynu můžeme směle hovořit o rozmezí 60 až 200 eur za mWh. Čím více krize eskaluje, tím více je krvavý Putinův plyn dražší.

Přeprava LNGPřeprava LNG: Foto Pixabay

Doprava do ČR je samozřejmě možná

Tradičně koloval mýtus, že se k nám zkapalněný pln nemůže dostat. Opak je pravdou. Přes území Německa ho k nám lze dopravit. Ostatně aukce probíhají jak na nizozemsko-německé, tak i na německo-české hranici. Kudy plyn poteče, fakticky určí operátor německé plynovodní sítě.

Ruský plyn nahradit půjde

Určitě. Jen to bude trvat a také bohužel bolet. Pokud se podíváme na celkový objem dodávek ruského plynu, zjistíme, že v minulosti šlo o 3 miliardy m3 týdně. Nyní se v červnu jednalo pouze o 1 miliardu m3 týdně. Zhruba dvě třetiny potíží jsou vyřešené. Nutné je jen zapracovat na oné třetině činící cca 50 miliard m3 ročně.  

Zdroje info: https://ekonomickydenik.cz/pravda-o-lng-neni-moc-drahe-ani-nedostupne-do-ceska-jej-lze-dopravit-uz-dnes

https://www.kurzy.cz/zpravy/nazory/A-P-T-49455-PR-1576484/

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/plyn-z-lng-terminalu-v-nizozemsku-prodlouzi-spotrebu-v-cr-az/r~7d8a28ac075511ed93abac1f6b220ee8/

Plyn: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.