Chytrý návrh z Bruselu: Firemní služební auta povinně elektrická již od roku 2030

Elektro auta

Zelený úděl je pro některé země jakousi modlou, bez které se už nemohou obejít. Na jednu stranu by bylo hezké, kdybychom měli krásná auta na elektřinu s maximální výdrží a minimálními zplodinami. Na stranu druhou jde o utopii, kterou si navíc většina fyzických osob nebo firem fakticky nemůže dovolit. Nyní přichází z Bruselu další výkřik o tom, že by firemní flotila služebních aut měla být do roku 2030 elektrická. Firmy by podle nové iniciativy měly nakupovat pouze elektromobily už od roku 2030. Realita je, doufejme, úplně někde jinde.

Předseda výboru Evropského parlamentu má elektrizující představy

Nepochybně. Předseda výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí Pascal Canfin si myslí, že přechod na elektrické vozy probíhá velmi pomalu a měl by se zrychlit. Vyzval proto Evropskou komisi, aby jednala. Konkrétně by měla oblast regulovat. Elektromobilita by tedy měla nastupovat mnohem rychleji. Nyní se podle něj stáří vozového parku firem spíše zvyšuje. Výrazně vzrostl prodej vozů starších 12 let a škodí se tím životnímu prostředí. Trh s novými vozy se tedy musí více zásobit.

Elektro autaFoto: Pixabay

Čím větší poptávka, tím vyšší nabídka

Pochopitelně. Podle Canfina to bude fungovat velmi jednoduše. Čím více se bude elektromobilů nakupovat, tím vyšší bude jejich produkce. Proto chce, aby se ve firmách od roku 2030 nakupovala pouze tato auta. Jeho nápad je stejný jako idea projektu britské nezávislé organizace Climate Group. Právě ona pod názvem projektu EV100 pojímá už 126 světových společností, které se zavázaly, že do roku 2030 přejdou na elektrická auta.

Skepse je na místě

Samozřejmě. Obecně se hlásá fakt, že nejméně znečišťuje ovzduší vůz, který se vůbec nevyrobí.Realita výroby je poměrně neúprosná. K úspěšnosti samotného modelu jsou nepochybně nezbytné masivní investice do infrastruktury. Jestliže se vám dnes vybije auto, trvá několik hodin, než ho dobijete. S klasickým vozem prostě natankujete palivo a jedete dál. Dnes to zkrátka ještě nefunguje.

Firmy se většinou bojí

Prostě proti podobným nařízením neprotestují. Jsou firmy, jež iniciativu vítají. Jde ale hlavně o velké giganty typu společností Coca-Cola, Ikea, Uber a podobně. Ty na to nepochybně mají. Zatím platí, že firmy mají od roku 2030 kupovat auta s alternativními pohony. Přesná specifikace neexistuje. Bylo by žádoucí, aby to tak zůstalo.

Zdroje info, Autor, https://www.idnes.cz/auto/zpravodajstvi/povinne-elektromobily-firmy-flotily-sluzebni-auto-2030.A230221_090911_automoto_fdv?zdroj=otvirak

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.