Čechy biopotraviny moc nelákají, hodně jich jde na export

biopotraviny

Ekologické zemědělství produkující potraviny v biokvalitě se v České republice utěšeně rozvíjí a biofarmy stále přibývají. Jejich produkty ale hledají u nás odbyt zatím poměrně těžko. Podstatná část produkce biofarem tak míří na export.

Biopotraviny v České republice

Biopotraviny jsou dnes již běžnou součástí nabídky velkých supermarketů. V malých venkovských prodejnách si ale své místo zatím většinou nenašly. Obecně platí, že spotřeba biopotravin je v České republice ve srovnání s průměrem Evropské unie nebo s Velkou Británií asi třetinová.

Důvodů je několik: jedná se o vyšší citlivost českého zákazníka na cenu i nedůvěru k biopotravinám, kterou přiznává více než 60 procent spotřebitelů. Češi zatím také příliš nejsou často schopni říct, co vlastně biopotraviny přináší a proč se vyplatí je kupovat.

biopotraviny

Foto: Pixabay

Vývoz a dovoz biopotravin

Vzhledem k tomu, že produkty jako je káva, čaj, nebo některé tropické ovoce u nás vypěstovat nelze, je jasné, že je dováženo. Import ze zahraničí tak činí asi padesát procent z celkové spotřeby biopotravin v ČR. České biofarmy nicméně produkují výrazně více potravin než kolik tvoří poptávka po jejich produktech v tuzemsku. Zemědělci vyvážejí více než třetinu své produkce.

Trh s biopotravinami ale pomalu roste i v České republice a zdá se, že čeští spotřebitelé přicházejí ovoci, zelenině, vejcím, nebo masu se značkou biokvality na chuť. Roli v tom hraje jistě i to, že se biopotraviny pomalu cenově přibližují potravinám obyčejným. Současná krize s rostoucími cenami hnojiv, nebo pohonných hmot na ně dopadá v menší míře, neboť je ekologické zemědělství tolik nevyužívá.

Zdroje informací: https://www.ekonews.cz/vice-nez-tretinu-produkce-biopotravin-cesko-vyvazi-do-ciziny-zakaznici-o-ne-nemaji-takovy-zajem/

https://www.denik.cz/ekonomika/biopotraviny-pivo-ekologicke-zemedelstvi-20200220.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.