Chorvatsko – poslední rok s kunou, pak již euro

Euro

Letošní dovolená bude pro turisty, kteří navštěvují Chorvatsko, posledním létem, kdy zde budou používat kunu. Od příštího roku totiž Chorvaté přijímají euro. Nyní je tato změna definitivní, potvrzena jak Chorvatskem, tak členskými státy EU.

Definitivní schválení ministry

Od prvního dne roku 2023, tedy za méně jak půl roku, bude možné platit v Chorvatsku jen eurem. Včera tento záměr definitivně schválili ministři financí Evropské unie. Bylo tak formálně schváleno oznámení Evropské komise, která začátkem června tohoto roku oznámila, že Chorvati splňují všechny podmínky pro vstup.

Kurz přepočtu na eura

Evropská komise také oznámila, v jakém kurzu se bude dosavadní měna kuna směňovat za eura. Na jedno euro připadne 7,5345 kun. Tento kurz je definitivní a určující pro přechod. Zákon o přijetí této měny za svou národní měnu schválili Chorvaté již v polovině května tohoto roku. Účinnost je pak stanovena právě na 1. leden 2023. Pro tento zákon bylo 117 zákonodárců, proti bylo pak 13, jeden se zdržel. Dle průzkumu Eurobarometru z roku 2021 vyplývá, že přechod podporovalo 61 % obyvatel.

Dvojité uvádění cen už od září

Pokud ještě plánujete pozdní dovolenou v září, již projevy této velké změny pro Chorvaty pocítíte. Od 5. září 2022 totiž musí obchodníci v Chorvatsku ukazovat ceny v kunách i v eurech. Chorvaté budou moci měnit kuny za eura bez poplatku v centrální bance, ale i v komerčních bankách či na poštách.

Ekonomické dopady

Odpůrci varují, že Chorvatsko ještě není připravené, zvýší se chudoba i inflace. Spojují negativum rozhodnutí s načasování v době energetické krize a nejvyšší inflace za posledních 20 let. Naopak zastánci eura tvrdí, že přijetí eura sníží úrokové sazby, bude mít pozitivní vliv na úvěrový rating a bude lákat zajímavější investory do země.

Zdroj: https://www.penize.cz/nakupy/435326-posledni-dovolena-s-kunou-takhle-vypadaji-chorvatska-eura, https://www.irozhlas.cz/ekonomika/chorvatsko-euro-2023-evropska-unie-eu_2207121345_ako

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.