Chcete vědět, kdo bude prezident? Napoví vám kurzy

Česko

Prezidentské volby se blíží a s tím roste i zájem lidí o nejrůznější průzkumy veřejného mínění a odhady výsledků. Je známou pravdou, že ty nejpřesnější odhady výsledků voleb nenabízí výzkumné agentury ani novináři, nýbrž sázkové kanceláře. Jak vypadá pohled do jejich kurzové nabídky nyní, čtvrt roku před volbami?

Kdo bude kandidovat?

Kandidaturu již oficiálně oznámili Petr Pavel, Danuše Nerudová, Pavel Fischer, Marek Hilšer či Josef Středula. Kromě nich hodlají do boje zasáhnout i kandidáti jako Tomáš Březina nebo Alena Vitásková a někteří další, jejichž šance na významnější úspěch jsou ale obecně považovány za prakticky neexistující. Velkou neznámou je jméno kandidáta z tábora Andreje Babiše: bude jím sám Babiš, Alena Schillerová nebo třeba Martin Stropnický?

Kurzy sázkových kanceláří jsou samozřejmě zajímavé, je ale nutné si uvědomit, že se stále pohybujeme v čase, kdy není jisté, kdo bude vlastně kandidovat (viz výše). Je proto třeba chápat kurzy v tomto kontextu, tj. tak, že u některých kandidátů zahrnují i riziko, že kandidovat vůbec nebude.

Praha

Foto: Pixabay

Favorité a outsideři

V tuto chvíli se sázkové kanceláře shodují na tom, že největší šance (konkrétně 40 procent) na stěhování na Pražský hrad má Petr Pavel. Ten byl ještě před létem trochu kritizován za to, že se začátkem kampaně příliš vyčkává, zatím s ale zdá, že on i jeho tým dobře věděli, co dělají.

Na druhé místo se s nějakými 20 procenty vyšvihla bývalá rektorka Masarykovy univerzity Danuše Nerudová, jejíž šance mají jednoznačně rostoucí trend. Opačné pocity zažívá Andrej Babiš, dříve největší favorit, nyní ale jeho šance hodnotí sázkové kanceláře na 13 procent.

Čtvrté a páté místo zaujímají Josef Středula a Pavel Fischer se 7, resp. 5 procenty. Jméno Martina Stropnického je mezi kandidáty nové, zatím jsou podle sázkových kanceláří jeho šance hodnoceny na 5 procent. Nepochybně by ale vzrostly ve chvíli, kdy by nekandidoval Andrej Babiš a Stropnický zaujal jeho místo. To, zda jsou odhady sázkových kanceláří realistické, se dozvíme za tři měsíce.

Zdroje informací: https://www.e15.cz/volby/prezidentske-volby/sazky-na-prezidentske-kandidaty-2023-jak-odhaduji-sance-zajemcu-o-hrad-sazkove-kancelare-1390046

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prezidentske-volby-system-termin-77046

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.