Chce Česká republika skutečně koupit 40 letadel F-35?

f-35

Janes, prominentní americký magazín zabývající se vojenskou technikou, přinesl zprávu, že další tři evropské země se vážně zajímají o nákup víceúčelového bojového letounu tzv. páté generace F-35 Lightning II. Těmito zeměmi jsou podle Janes Španělsko, Řecko a Česká republika. Právě Česko má mít podle jistého nejmenovaného amerického zdroje zájem o 40 těchto strojů. Přes všechnu úctu k nezpochybnitelné odbornosti tohoto periodika, zpráva je asi hodně nepřesná.

Co s nadzvukovým letectvem?

Jistý zárodek pravdy se v uvedeném textu nepochybně ukrývá, Česká armáda skutečně hledá řešení problému, který nastane ve chvíli, kdy vyprší kontrakt na pronájem současných stíhaček JAS-39 Gripen, tj. v roce 2027 (resp. 2029 pokud Česká republika využije možnost prodloužení kontraktu). Ve hře je několik možných řešení a nebylo by nikterak zvláštní, pokud by armáda v rámci posuzování všech možných scénářů analyzovala i možnost nákupu strojů F-35, které v rámci NATO již několik států využívá, anebo jsou v procesu jejich pořizování.

Letouny F-35 nejsou ale jedinou možností, kterou se česká armáda zabývá. Těmi dalšími je výměna současných Gripenů za novou generaci strojů stejného typu (samozřejmě příslušně upgradovaných), nebo pořízení nové generace letounů F-16. Nutno ale podotknout, že ani Gripeny, ani F-16 nejsou i přes všechna vylepšení původního designu stroje páté generace. Tuto podmínku splňují opravdu pouze F-35.

f-35Foto: Pixabay

Počet mimo realitu

Jestliže zpráva o zájmu české armády o F-35, byť zatím velmi předběžného, může mít reálný základ, odhad počtu strojů, o které by měla mí zájem, je naprosto mimo realitu. V současné době provozuje letectvo 14 Gripenů, bez ohledu na to, jak by se nám to líbilo nebo nelíbilo, 40 letadel F-35 je rozhodně nahrazovat nebude.

Pro srovnání je možné podívat se k severním sousedům do Polska. I výrazně větší polské letectvo totiž objednalo celkem 32 letounů F-35 za cenu rovnající se 4,6 miliardám dolarů, tj. v přepočtu částce asi 101 miliard korun. Něco takového je velmi pravděpodobně mimo možnosti České republiky.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/domaci/cesko-se-udajne-chysta-koupit-desitky-stihacek-f-35-babis-s-metnarem-to-popiraji-1385024

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.