ČEZ se chystá vyplácet štědrou dividendu

02_CEZ

Ekonomické výsledky druhé největší české společnosti (alespoň podle tržeb) jsou vždy velmi sledovaným parametrem. Nejvíce zajímá samozřejmě jeho akcionáře, i kvůli tomu, že si v případě dobrých výsledků mohou přijít na pěknou částku v případě, že se ČEZ rozhodne vyplácet v daný rok dividendu. A protože je jedním z nejvýznamnějších akcionářů ČEZu stát, velký zájem to budí i ve vládě. Zdá se, že letos budou mít akcionáři důvod k radosti.

Nejvyšší dividenda dekády

Konečné slovo bude mít v rozhodování o výplatě a výši dividendy valná hromada, návrhy představenstva se ale akcionářům musí poslouchat dobře. Současný návrh zní totiž tak, že firma hodlá mezi akcionáře rozdělit 28 miliard korun, což odpovídá částce 52 korun za akcii (před zdaněním). Naposledy se výše dividendy vyšplhala takto vysoko v roce 2009 kdy činila 53 korun.

Pokud návrh představenstva valná hromada schválí, pro stát coby majoritního akcionáře to bude znamenat zisk 20 miliard korun. Jak tedy koreluje plánovaná dividenda s ekonomickými výsledky společnosti?

01_CEZ

Foto: Pixabay

Rumunská akce

Výsledky ČEZu v roce 2020 hodně ovlivnil prodej aktiv, které firma držela v Rumunsku. Opravné položky s ním spojené srazily čistý zisk o plných 62 procent na 5,5 miliardy korun. Dividenda se ale počítá ze zisku očištěného mimořádné vlivy tohoto typu. Ten v loňském roce činil 22,8 miliardy korun, o 21 procent vyšší než v roce předchozím. A právě proto se mohou akcionáři těšit na tak vysokou dividendu.

Analytici nicméně očekávali výši dividendu v rozmezí 50 a 60 korun, skutečná dividenda je tedy někde na úrovni spodní odhadované hranice, spíše tedy malé zklamání.

Kromě řešení problémů v Rumunsku se ČEZ v roce 2020 potýkal především se zvyšující se cenou emisních povolenek. Ne náhodou v minulých dnech firma oznámila i plán na postupnéuzavírání všech svých uhelných zdrojů.

Zdroj dat: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/cez-navrhuje-nejvyssi-dividendu-za-vic-nez-deset-let-mezi-akcionare-hodla-rozdelit-28-miliard-1380660

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.