Bez testu – již po první dávce vakcíny

Vakcína

Ministerstvo zdravotnictví mění pravidla pro povinnost testovat se při návštěvě služeb jako je návštěva restaurací, kadeřnictví a podobně. Nově bude platit, že antigenní či PCR test na koronavirus nebudou potřebovat osoby, které dostali již první dávku očkování. Jak to tedy bude? Jaká jsou nová pravidla?

Potvrzení o bezinfekčnosti

Nově stačí, pokud se osoba prokáže takzvaným potvrzením o bezinfekčnosti. To získá osoba, která byla očkována již první dávkou vakcíny proti covidu-19. Donedávna nemuseli mít test na covid-19 jen osoby, u kterých uběhla doba 14 dní po aplikaci druhé dávky vakcíny. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger oznámil, že již tyto osoby daný negativní test nepotřebují. Nyní však bude možné prokázat tuto bezinfekčnost po 3 týdnech od první dávky.

Omezení bezplatného testování

Vláda navíc zvažuje, že druhou možnost – tedy prokázání bezinfekčnosti negativním PCR či antigenním testem omezí. Nově by totiž z veřejného zdravotního pojištění měly být hrazeny pouze dva antigenní testy za měsíc, v červnu ještě 4. Do této doby přitom platilo, že nárok na zdarma testování má každý pojištěnec jednou za tři dny. Vláda však také uvažuje o tom, že by pro lidi bylo možné čerpat dva PCR testy za měsíc. Na konečné rozhodnutí si však musíme ještě počkat.

Přesun druhé dávky očkování – důvodem může být jen nemoc

V poslední době se stává realitou, že lidé chtějí přesunout termín druhé dávky očkování. Často je za touto snahou dovolená nebo jiné soukromé záležitosti. To však dle ministerstva zdravotnictví není možné. Dovolená nebo jiné soukromé záležitosti totiž dle vlády nejsou relevantním důvodem pro automatické přesunutí druhé dávky vakcíny. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová navíc řekla, že není problém vždy najít jinou alternativu a termín na očkování. Jediným relevantním důvodem je však nemoc. Navíc ještě dodala, že výše uvedená možnost prokázat bezinfekčnost již po očkování první dávky, je jen časově omezená. Tato možnost by měla platit tři měsíce.

Zdroj: ČTK
Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.