01_zemedelci

Čeští zemědělci marně čekají na změnu legislativy

Již dlouho se snaží čeští zemědělci upozorňovat na to, jak moc je poškozují majitelé velkých obchodních řetězců využívající nepřiměřený obchodní nátlak a nekalé praktiky. Naděje na změnu k lepšímu jim svitla se schválením nové evropské směrnice o nekalých obchodních praktikách, která měla řešit celou řadu problémů, na které upozorňuje Agrární komora České republiky. Překlopení směrnice do české legislativy mělo již být v současné době ve schvalovacím procesu, příslušná ministerstva ale nebyla schopna novelu zpracovat v původním termínu a nyní reálně hrozí, že nebude do konce tohoto volebního období schválena a zemědělci tak nebudou mít nástroj, jak se proti řetězcům bránit.

Problémy s řetězci

Čeští zemědělci si stěžují, že velké řetězce zneužívají svého dominantního postavení na trhu. Zemědělci tak trpí nutností dodávat zboží za ceny pod skutečnými náklady, nucením k nejrůznějším poplatkům za propagaci, povinností podílet se nákladově na slevových akcích obchodů, rušení objednávek zboží s krátkou trvanlivostí na poslední chvíli, změny podmínek smluv apod. Podle údajů Agrární komory se s tímto nebo podobným zacházením ze strany velkých maloobchodních řetězců setkala většina zemědělců, část z nich navíc pravidelně.

Nová evropská směrnice zavádí větší ochranu zemědělců před takovýmto zacházením ze strany velkých řetězců ovládajících naprostou většinu trhu. Zemědělci nemají jinou možnost, než se snažit dělat vše proto, aby neupadly u nákupčích řetězců v nemilost.

02_zemedelci

Foto: Pixabay

České zpoždění

Za návrh legislativy zavádějící evropskou směrnici do Českého práva je zodpovědně Ministerstvo zemědelství s podporou Ministerstva pro místní rozvoj a Úřadu pro ochranu hospodářské souteže. Návrh novely zákona měl bt hotov koncem května, tento termín ale nebyl dodržen a novela se tak zatím k projednávání vůbec nedostala. Vzhledem k blížícím se volbám tak možná projednána vůbec nebude.

Zemědělci přitom na problém upozorňují již roky a na novou legislativu netrpělivě čekají.

Zdroj info: Agrární komora

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

1 komentář

  1. Martin Vaněk Odpovědět

    Kdepak regulace… Nejúčinnější je občanský postoj – přestěňme nakupovat v Kaufu, Lidlu a dalších chámech konzumu, a přejděme zase k družstevním prodejnám, maloobchodníkům z vedlejší ulice a nakupujme jen to, co opravdu potřebujeme. Za čas se z této země ona chátra stáhne (a když s sebou vezme i bankovní lupiče, tím lépe), a bude klid. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *