Český videoherní průmysl stále utěšeně roste

02_hry2

Česká republika má ve světě opravdu dobré jméno hned v několika oborech. Jedním z nich je potom videoherní průmysl. Česká vývojářská studia dokázala vyprodukovat hned několik her, které dosáhly na úspěch v celosvětovém měřítku. Nejde však jen o úspěch za hranicemi, zdá se, že v České republice je velmi aktivní celá herní scéna a chuť podílet se na jejím fungování mají i sami hráči her. Dokladem toho je veleúspěšná crowdfundingová kampaň k pokračování české hry Bulánci z roku 2002.

Bulánci se vrací

Jednoduchá, avšak velmi úspěšná hra Bulánci vyšla v roce 2002 jako feeware. Její úspěch a obliba umožnily spuštění placené verze v roce 2003 a hra si udržuje velkou oblibu dodnes. V letošním roce byl oznámen projekt pokračování, pro jehož financování byl zvolen model crowdfundingu. Na platformě Startovač si tvůrci řekli o 500 tisíc korun. Během jediného dne však vybrali částku 3,3 milionu korun a v době psaní tohoto textu činila vybraná částka již 4,4 milionu korun.

Úspěch projektu svědčí o tom, že videoherní scéna je u nás velmi silná. Pokud tak mluvíme o českých videohrách, nemusíme mít na mysli jen velké AAA tituly jako Kingdom Come: Deliverance, Mafia nebo ArmA, které spoléhají prakticky čistě na komerční úspěch ve světě. Hraní počítačových her je u nás velmi populární a pandemie koronaviru jeho oblibu ještě zvýšila.

01_hry2

Foto: Pixabay

Každý druhý Čech

Analýzy ukazují, že občas si nějakou hru zahraje každý druhý obyvatel České republiky. Rychle roste podíl lidí věnujících se hrám především ve věkové kategorii 35 – 55 let. Do jisté míry je to způsobeno pandemií a s ní spojenými lockdowny, Trend je to ale obecný a není důvod si myslet, že s koncem pandemie se otočí.

V roce 2020 měl český videoherní průmysl obrat přes 4 miliardy korun a má potenciál tuto částku zněkolikanásobit. Přesto u nás infrastruktura např. v podobě státní podpory stále není na úrovni zemí jako jsou severské země, kde videohry přispívají k ekonomice ještě podstatně více. Do budoucna je ale možné hledět s optimismem.

Zdroj dat: https://www.e15.cz/byznys/technologie-a-media/cesi-se-vrhli-na-hry-tvurcum-bulanku-poslali-necekane-miliony-a-pocet-hracu-prudce-roste-1380689

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.