01_konopi1

Legalizace marihuany stvořila v New Yorku nový trh

Legalizace marihuany pro rekreační účely ve státě New York způsobila boom nového průmyslu. V okrese Orange County ve státě New York se plánuje výstavba velkého závodu na pěstování a zpracování konopí v areálu zaniklé státní věznice. Jen o 25 mil dále, v New Jersey, se průmyslový komplex, který kdysi vlastnil farmaceutický gigant Merck, změní v ještě větší centrum pěstování marihuany. Jinde se v dalším novém komplexu chystají na svoji první sklizeň…

Splněný sen

Legalizace marihuany pro dospělé v New Yorku a New Jersey je splněným snem podnikatelů a analytici odhadují, že objem trhu v tomto hustě obydleném regionu se do pěti let vyšplhá na více než šest miliard dolarů. V současné době řeší ale trh jiný problém: v newyorské metropolitní oblasti je dnes legální marihuany velký nedostatek.

Konopí se mohlo v oblasti prodávat pro lékařské účely i dříve, a i tento trh trpěl nedostatkem zásob. Na začátku pandemie, kdy poptávka explodovala, se potom nedostatek ještě zvětšil. Změna zákonů umožní i společnostem zaměřeným na lékařské konopí expandovat.

02_konopi2

Foto: Pixabay

Spojené státy nejsou New York

Vzhledem k tomu, že marihuana je podle federálních zákonů stále nezákonná a nelze ji přepravovat přes hranice jednotlivých států, pěstovat a vyrábět se produkty z marihuany musí v každém státě, kde je to legální.

Zákon o federálním bankovnictví také téměř znemožňuje podnikům spojeným s konopím získat konvenční financování, což vytváří vysokou překážku pro malé začínající podniky a dává výhodu nadnárodním společnostem s velkým kapitálem.

Např. Oregon, který zlegalizoval marihuanu již před šesti lety, má nyní konopí nadbytek. Řada z dalších 16 států, kde je dnes marihuana bez lékařského ošetření legální, však čelí podobným problémům s nabídkou jako v New Yorku a New Jersey. Lze však předpokládat, že všechny nerovnosti časem zmizí a trh s marihuanou bude v New Yorku již brzy fungovat prakticky normálně.

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

11 komentářů

 1. Martin Vaněk Odpovědět

  Pane strako, v čem jedete? To jste splodil sám, nebo vám někdo tyto bláboly diktuje? Nechce se mi věřit, že normálně uvažující člověk napíše o drogách takřka oslavný článek, a ještě bude tvrdit, že je to skvělý byznys…
  Nechci vám přát nic zlého, ale jestli máte děti, modlete se, aby se nestali oběťmi této vámi vzývané „svobody podnikání“.

  1. jj Odpovědět

   Obávám se, že v ničem nejede. Tohle jsou prostě normální názory dnešních lidí. Musí se prosazovat svoboda za každou cenu – i za cenu sebezničení a proti vůli těch, kteří jsou méně hluční. Svoboda dělat to, co ničí ostatní, je základní svobodou, která je u nás i v mnoha dalších státech svatá. Ale některé státy jsou opačným směrem. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/novy-zeland-kuraci-cigarety-nekuracka-generace-zakaz-prodeje-cigaret_2104161019_dok

 2. Martin Vaněk Odpovědět

  Pro místní vypatlance a zbabělce, kteří nemají ani toliko odvahy, aby diskutovali pod svým jménem: vaše IQ je zjevně na hranici rozpoznatelnosti, ale bohužel žijeme v demokratůře, a musíme vás nechat se projevit… 😀

  1. jj Odpovědět

   Pokud by někdo diskutoval pod vlastním jménem a měl odlišný názor od „vypatlanců“, riskoval by to, že, se na něj všichni vrhnou. Důvody k zachování anonymity jsou. I u voleb nepodepisujete hlasovací lístek, protože jen anonimita zaručuje skutečnou svobodu slova a rozhodování. Pokud necháte mluvit jen ty, kteří nejsou anonymní, nakonec vždy dojde k potlačování názorů. Nejdříve si vyzkoušejte, jaké je to jít proti davu dogmaticky zaslepených lidí, i když máte pravdu, a potom pište o odvaze. Někdy už zde odvaha hraničí s šílenstvím. Ti, kdo jen papouškují názory hlaního proudu odvahu nepotřebují a těm se to pak o odvaze lehce mluví. Vím že dnešní demokracie není ideální, ale vy místo jejího zlepšení chcete totalitu, i když vám to asi nedochází. Pokud má někdo argumenty, je vážně tak důležité znát jeho jméno? Můžete ostatním nadávat že jsou zbabělci, vypatlanci či závistivci, ale každý anonym, který má nějaký argument je více než vy, vy máte jen urážky. Mimochodem většina diskusí už vyžaduje registraci pod vlasním jménem, takže s tou demokracií to není tak slavné, jak si myslíte. Mimochodem nevěřím, že vy diskutujete pod vlastním jménem. Pokud nejste zbabělec, dejdte sem fotku svého občanského průkazu, případně adresu, rodné číslo a telefoní číslo, ať si tu vaší odvahu můžeme ověřit.

   1. Martin Vaněk Odpovědět

    Anonym se dožaduje transparentnosti – jak veselé… 🙂 Ale k meritu.
    Zatím se tu jen anonymové uchylují k urážkám, konstruktivní debata je mimo jejich možnosti, jak vidno zde, pokud jste si toho nevšiml. Co se týče voleb, je otevřenost právě určujícím prvkem svobody, neboť skrývání se umožńuje manipulaci s výsledky, jak jsme se mohli přesvědčit u voleb, kdy se LOW 00 dostala do sněmovny na základě velmi podivných „korespondenčních hlasů ze zahraničí“; mj. to skrývání spíše svědčí o malé až nulové bezpečnosti občanů, když nemohou vyjádřit svobodně názor bez toho, aby neměli strach o svou bezpečnost. Kde to tedy žijeme? V totalitě, která nemá obdoby!
    Co se týče strachu – na většině serverů „svobodných“ médií mne blokli za „nevhodný“ obsah, a výhružné maily i telefonáty byly denním chlebem. Ale zbabělci nemají na víc, než-li jsou výhrůžky. Jsem z Mostu, a můžete si mně během pěti vteřin dohledat.
    A Kdo jste vy? 🙂

    1. jj Odpovědět

     To dožadování se transparentosti byla ironie. Myslím že víte, že nemám chuť někoho vyhledávat. A to, že za pár vteřin dohledám nějakého Vaňka z Mostu ani náhodou neznamená, že jste to skutečně vy, za pár vteřin dohledám i Václava Havla nebo Hurvínka a předpokládám, že to také nejste. Možná, že vám vyhrožovali, ale neprovedli nic skutečně závažného – je vidět, že to neberete vážně. Až to dospěje do skutečné totality nebo se doktnete něčeho ožehavějšího, bude to horší. Transparentnost umožňuje ovládat a mnoh lidí nutí k autocenzuře a to je prostě zneužitelné vždy. Nědko je možná v situaci, že si může dovolit říkat věci věřejně, ale mnoho lidí si to nemůže dovolit, a není to jen o odvaze – každý je jiný a v jiné situaci. Vím že anonimita umožňuje i snadné šíření nesmyslů a vulgarismů. Ale občas jsem mezi nimi našel i zajímavé myšlenky, které si nikdo transparentně napsat nedovolil. A myslím, že mi to stálo za to, že jsem prošel i pár nadávek a nesmyslů, i když to zabralo trochu více času. Mnoho lidí prostě veřejně vystupovat nechce. Mimoto máte volbu – můžete si k diskusi vybrat prostředí, kde se musíte přihlašovat pod jménem a anonimů se tak zbavit. Nikdo vás nenutí diskutovat tam, kde jsou lidé anonimní. Přesto jste si toto prostředí vybral a proto předpokládám, že vám navzdory vaší kritice z nějakého důvodu vyhovuje, i když si možná neuvědomujete, že tato výhoda souvisí s možností anonimity. Pokud neexistuje prostředí, které je transparentní a zároveň splňuje vaše ostatní požadavky, možná to má svůj důvod. Pokud zde tedy nejste proto, aby jste anonimní převedl na transparetní, pak se obávám, že bez totalitního zásahu neuspějete. Volby lze snáze maniplovat na základě úplatků nebo zastrašování, pokud nejsou anonimní a při sčítání, pokud anonimní jsou. Jenže u zastrašování či kupování hlasů musíte kntrolovat všechny a relativně dlouhou dobu, u sčítání je ta kontrola jednoduší – konrolujete omezené místo a po relatině krátkou dobu – to že se tak nemusí dít je věc jiná, ale z princiu skutečně anonymní volby mají lepší možnosti zajistit demokracii. Páte se kdo jsem já? Jsem někdo, kdo měl s vyjadřováním svých názorů větší problémy než vy a proto bere anonimitu více vážně.

     1. Martin Vaněk

      Odvahu musíte pochopit, to není dar ani naučenost. Ale jinak vám rozumím – všichni procházíme tímtéž, ale jsme každý na jiném stupni vývoje v čase a prostoru. je to ovšem daleko složitější otázka, kterou nelze vyřešit pouhým strojopisným konceptem o několika stranách textu.
      Ale zpět ke „svobodě“.
      Není vám divné, že hlasovací lístky se ihned po volbách likvidují? Každý stánkař přitom musí skladovat kdejakou účtenku 5 let, ale dokument, který má vliv min. na 4 roky pro 10 mil. lidí se okamžitě po volbách zničí, není vám to divné?
      A takových to „zajímavostí“ je v našem „svobodném“ světě vícero.
      Osobně vám přeji vše dobré, a pamatujte: ocel se kalí v ohni.
      p.s.: pošlete mi mail, a do předmětu napište JJ, uvidíte, že píšu pravdu, protože jen v pravdě se dá žít tak, aby se člověk nemusel před sebou stydět.

     2. jj

      U voleb samozřejmě vidím hodně divných věcí, ale jak už jsem napsal, zrušení anonymity by podle mě způsobylo přinejmenším tolik problémů, kolik by jich vyřešilo, je třeba řešení jiné. Email na potrvrzení posílat nebudu, jsem rád, že s vámi mohu diskutovat, ale tím hlavním v diskusi jsou názory a argumenty, nikoliv jméno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *