Česko má spojence: Německo nekývne na zákaz spalovacích motorů

výfuk

Zmírnění zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory po roce 2035 je jedním z témat, které dlouhodobě prosazuje premiér Petr Fiala. Ten odmítá stoprocentní zákaz a prosazuje, aby i po tomto datu stále existovala možnost pořídit si auto se spalovacím motorem. Zdá se, že nyní získal mocného spojence, podle všeho zastává stejný názor minimálně část německé vlády.

Zákaz prodeje aut se spalovacími motory

Evropský parlament návrh nařízení na zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory od roku 2035 odhlasoval a stojí si za ním. Navrhované opatření by se mělo vyhnout starším ojetým vozům, nad kterými chtějí zákonodárci ještě spekulovat. O konečný výsledek tohoto střetu se ale bude teprve rozhodovat.

Motivací pro zavedení takovýchto opatření je jasná a najde se jen velmi málo lidí, kteří by se základní ideou nesouhlasili: Evropská Unie si klade za cíl dosáhnout co nejnižších emisí CO2 na kilometr. Právě proto by se po roce 2035 měly prodávat jen auta produkující nulové přímé emise. A tyto podmínky zatím splňují jen elektromobily na baterie a palivové články.

nabíjecí stanice

Foto: Pixabay

Idea ano, provedení ne

Německá vláda, resp. její část, nesouhlasí s podmínkami zákazu prodeje aut, které mají spalovací motory. K tomuto názoru se hlásí i Česko. předseda vlády Petr Fiala podotýká, že auta bez spalovacích motorů, která budou na prodej, musí být dostupná. A právě proto je podle něj třeba částečně zachovat možnost koupě aut se spalovacími motory.

Tento názor má podporu i jiných evropských politiků. Způsoby, jakými by bylo možné toto „částečné zachování“ realizovat, si každá z nich ale představuje jinak. Ve hře je tak třeba povinnost používat syntetická paliva namísto fosilních nebo určité kvóty na výrobu spalovacích motorů apod.

Cíl mají všichni stejný, tj. dosáhnout co nejmenší produkce skleníkových plynů tak, aby již v roce 2050 bylo možné dosáhnout stavu uhlíkové neutrality. Uvidíme tedy, zda se budou evropští politici schopni na nějakém kompromisním návrhu legislativy.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/auto/clanek/nemecka-vlada-nebude-souhlasit-se-zakazem-spalovacich-motoru-od-roku-2035-40400791

https://www.auto.cz/v-nemecku-jsou-proti-zakazu-prodeje-novych-aut-se-spalovacimi-motory-144532

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.