Alena Schillerová

České sociální sobectví aneb Když se důchodcům nepřidá

Sociální systém v České republice dostává značně na frak. Bohužel. Pro mnohé vcelku neviditelným způsobem, pro jiné až příliš okatě. Tak jako tak je u nás považováno za jakési sociální sobectví to, když se důchodcům nepřidá. Andrej Babiš tak učinil v podobě rouškovného. O nějakém koncepčním řešení nebo revitalizaci důchodové reformy se však bohužel hovořit nedá. Sobectví tkví přitom právě v tomto. Jednorázově by dokázal penzistům přidat v podstatě každý.

Za dluh může koronavirus

Covidová omluva je bohužel jakýmsi koloritem našich politiků. Jasně, pandemie může za mnohé. Nicméně za nárůst schodku může jen z poloviny. I tak byla navíc opatření řešena polovičatě a nehospodárně. V oblasti konsolidací veřejných financí není v rámci střednědobého výhledu stanoven vůbec žádný cíl.  

Vláda musí začít razantně šetřit 

Je úplně jedno, zdali je dluh velký nebo malý. Důležité není ani to, jestli si za dluhové peníze pořizujeme nějaké smysluplné věci. Musíme se dívat hlavně na to, jakým způsobem jej budeme splácet. Bude nezbytné zatáhnout za ruční brzdu. Udělat by to měla již současná vláda, nicméně, jinak se propadne náš rating a půjčování prostředků na mezinárodních trzích bude maximálně drahé. Už nyní nás stojí splácení dluhu o miliardy více než tomu bylo v době před příchodem pandemie.

Na dně ještě nejsme, ale směřujeme k němu

Bohužel. Voličské skupiny se budou muset zacílit a zasáhnout co možná nejpřesněji. V rámci předvolebního boje půjdou další miliony právě na vítězství ve volbách. Místo důchodové reformy se zase přidá jednorázově penzistům a poté už můžete narazit hlavou do pomyslné zdi.   

Sobecké nicnedělání a rozhazování jednorázových dávek penzistům

Přes milion penzistů u nás bere pod 14 000 korun měsíčně! Rozhazování zmíněného charakteru jejich situaci ještě zhoršuje. Samozřejmě budou rádi za jakoukoli jednorázovou finanční injekci, nicméně tímto stát rozhodně nic koncepčního nečiní.

Bez reformy se neobejdeme

Každý rok jdou již do tak deficitního rozpočtu další miliardy korun. Aktuálně nestabilizovaný důchodový systém by se měl zhroutit cca za 10 let. Jestliže se ale bude utrácet tak jako nyní, pád přijde mnohem dříve. Kolaps sociálního státu si nikdo nepřeje. I proto není od věci sledovat před volbami i to, jaká strana přijde se skutečně koncepčním řešením v oblasti reforem důchodů.  

Zdroje info: https://zpravy.tiscali.cz/temer-polovina-narustu-vydaju-statniho-rozpoctu-nesouvisela-s-covidem-pise-nku-508448?fbclid=IwAR3xHIGBhj-k_uy7Ewn6M06twEBGcVp_YLfeL4kNmsWzgYm4OUh2aM-PyDY
https://plus.rozhlas.cz/david-klimes-pristi-vlade-zbude-jedine-setrit-8484468?fbclid=IwAR2ATgOSba6cUH1jyto5D8Q1XgYZgHS_3uTs4mbMwyS-FGD9sBQ0VHadD48

Ministryně financí Alena Schillerová: Náhledové foto Ministerstvo financí České republiky 

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

11 komentářů

  1. nechápavý Odpovědět

   Radku, jste obyčejný primitiv, když nazýváte ženu prasnicí. Ukazujete své velmi nízké IQ.

   1. Pavel Odpovědět

    Ale no tak, žijeme snad v rovnoprávné společnosti, a lidé se tedy hodnotí dle zásluh a nikoli dle pohlaví… Tedy když někdo dělá hloupá, nesystémová a krátkozraká rozhodnutí, pak fakt, že ho někdo kriticky nazve hanlivým oslovením, je přinejmenším pochopitelné.

 1. egoist Odpovědět

  Jen proboha žádné reformy alá tzv. pravice. Pravice rozuměj ti , kteří se různými způsoby dostali k penězům, a nebyly vždy za píli a vynalézavost, usiluje o jediné. Likvidaci principu solidarity. Prostě oni se dostali k lizu, mají tolik finančních prostředků, že v podstatě soc. systém nepotřebují. A další ať si v džungli pomohou , jak chtějí. Vždyť v USA někteří senioři makají i v 70 letech(teď myslím fyzicky). Tentokrát stačí poslechnout OECD , který jsme tak otrocky poslechli se všemi negativními dopady po 89. Ten doporučuje např.“vyfutrovat“ důchod.systém příjmy z některých dalších daní atd. Tedy žádnou dramatickou reformu, jak se jí dožaduje demoblok.

 2. Milan Odpovědět

  Pokud jsem důchodce, tak mi zvýšení důchodu určitě nevadí.
  Pokud mám do důchodu daleko, tak mi to vadí…na co potřebují důchodci zvyšovat důchody, vždyť už všechno mají, nikam jezdit nemusí. (Hlavně když přisypou mladejm).
  Pokud jsem nízkopříjmový důchodce tak mi spíše vyhovuje jednorázové PRO VŠECHNY STEJNÉ třeba rouškovné.
  Pokud je můj důchod vyšší ptám se, proč mají všichni stejně, protože já jsem se o důchod zasloužil podstatně více.
  Nakonec ale i ten nejvyšší důchod, pokud jej utrácím tak dávám státu DPH a spotřební daně a pokud jsem šetřílek, tak to někdo zdědí.

  1. milanmid Odpovědět

   Proč máme poloviční důchody vůči Němcům Frantikům atd ??? Proč oni mají důchod na dovolenou a Vánoce navíc a my ne ???Proč mají Slováci, Poláci 13 důchod a my ne ??? Proč je skoro všude progresivní daň a u nás ne ??? Proč nevrátí vláda Klause a Topoláhnka do důchodového fondu co jsi s něho půjčila nebo ukrad?? Jedná se asi o 400 miliard s úroky kolem bilionu ????? Proč není nikdo potrestán za prodej bytů OKD atd.Proč by neměli být penize na důchody ?? Proto že platíme nepřizpůsobivým asi 30 miliard na dávkách ????

 3. Josef Tesař Odpovědět

  Já to vidím tak. Kdyby pan Topolánek nesebral za své poslední úřadování z důchodového fondu 70- miliard a nerozdal je jednotlivým ministrům jen tak na závěr vládnutí dnes by se důchodci vůbec nemuseli řešit!!!!! Ti si za to pořizovali naprosté zbytečnosti, které řešily jen osobní zájmy…. např. pan Langr v Olomouci nechal postavit a zrenovovat tenisové kurty kde dělal správce jeho otec !!!! atd……. J. Tesař

 4. martin Odpovědět

  a další otázka: proč při návrhu zvýšení důchodů se okamžitě napíše, kolik ubyde ze „státní“ kasy, ale při úpravě platů u těch příživků ve sněmovmě a senátu vše proběhne v tichosti. hrozně rád bych viděl kolik % ze „státního“ rozpočtu pro tyto dvě skupiny dělá a pak počet důchodců a počet těch lehkoživků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *