01_airbus

Airbus chce po Českých aeroliniích 17 miliard

Zatímco před pár dny se hojně diskutovala stížnost letecké společnosti Emirates na amerického výrobce letadel Boeing, nyní je zde problém v obráceném gardu. A týká se dokonce Českých aerolinií. Tentokrát se evropský výrobce Airbus domáhá platby v celkové výši 17 miliard korun. Pro ČSA, které jsou v současné době v insolvenci, se tak jedná o další velký problém. Potenciálně se jedná o pověstný „poslední hřebíček do rakve“ našeho již tak zdecimovaného národního dopravce.

Za co chce Airbus miliardy?

Když ČSA v únoru podávaly návrh na insolvenci, uvedly dluh ve výši 1,8 miliardy. Airbus ale tvrdí, že situace je poněkud jiná. ČSA měly u Airbusu objednáno celkem sedm letounů. Jednalo se o čtyři Airbusy 220 a tři Airbusy nové verze A321XLR. Tato letadla měla být o provozu zařazována v rozmezí let 2020 až 2025.

Airbus tvrdí, že ČSA mu přímo dluží 6,4 miliardy korun včetně úroků z prodlení (podle Airbusu jsou nejstarší nesplacené faktury již z roku 2019, tj. z dob před pandemií), dalších 2,1 miliardy je ve fakturách, které budou mít splatnost v následujících měsících a 8,5 miliardy jsou poplatky spojené s neplněním podmínek smlouvy.

02_airbus

Foto: Pixabay

Co dál?

Oprávněnost pohledávek nyní musí posoudit insolvenční správce. Pohledávka Airbusu je sice zdaleka největší, je ale jen jednou z více než 5 tisíc dalších, posouzení tedy bude asi chvíli trvat. Airbus nicméně není firmou, která by měla zapotřebí medializovat pochybné a nepodložené pohledávky. ČSA zatím nechtějí požadavky Airbusu komentovat.

Takto vysoký závazek může být problematický z hlediska hledání strategického partnera, který by do ČSA mohl vstoupit a přinést svůj kapitál, což by mohlo umožnit reorganizaci společnosti. Dluh ve výši 17 miliard samozřejmě ovlivní rozhodování kteréhokoliv potenciálního investora. Budoucnost ČSA je tak stále v mlhách.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/airbus-prihlasil-obri-pohledavky-vuci-csa-v-souhrnu-jde-o-17-miliard-1380868

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

6 komentářů

 1. Martin Vaněk Odpovědět

  Jakže se jmenoval ten „manažer roku“, který měl ČSA přivést ku prosperitě…? Ale zatím to vypadá, že jen rozšířil sametový tunel na další českou firmu, na kterou si někdo dělá zálusk. Už v 80´letech nabízeli Američané za značku OK značné peníze…, a jak vidno, nakonec stačilo počkat na Chátru 77, a dostanou ji nejen zadarmo, ale ještě jim za to tučně zaplatíme.

  1. Shangri La Odpovědět

   Martine Vaňku ten tunel o kterém píšete posvětila „dozorčí rada“ ve které byli :předseda Kočárník, členové Burgemaister,Bém,Řápková,Chalupa a několik dalších podobných individuí. V době kdy ČSA vlastnili 30 Boeingů 737 tak Tvrdík koupil na sekeru 12 Aibusů . A další „manager“ a vrcholný sportovec Lašák prodal veškeré budovy a hanháry ,s tím -že ČSA poté platí nájem. Komunista a zbabělec Kočárník má na tom svůj podíl, ale vy svůj názor nezměníte -může za to Charta a váš rudý nálev v mozkovně.

   1. Martin Vaněk Odpovědět

    Pravda, zapomenul jsem na detail, že zločinci dnes pracují v teamu, a díky oné „týmové“ práci není nikdo trestně odpovědný…, takže s vámi v tomto bodě souhlasím. 😀
    A co se Chátry týče, je zde malé nedorozumění: jako v každé době (tuto nevyjímaje) tak i v době vlády jedné strany se děli věci, které byly lege artis jen teoreticky. Tento režim je stejný, dokonce bych řekl že horší, neboť předstírá demokracii, ale tvoří demokratůru – iluzi svobody a rovnosti. Justiční mafie spolu s exekutorskou chobotnicí budiž nám mementem, které nezle pominout…,a zde se dostáváme k meritu: Chátra byla (jako např. francouzká revoluce, a mnohé další…) stvořena na nenaplnitelných ideálech, neboť každou sobrou myšlenku chytí a poté rozvíjejí lidé, jejichž morální imperativy jsou spíše teoretické, jak jsme se mohli předsvědčit u humanitárněbombardovacího lháře havla, takže jen díky tomuto typu lidí ostatní uvěřili další lži, a ochotně tuto zemi po roce 89´ přivedli do bídy nejen ekonomické, ale především mravní. Toliko fakta.
    Pokud budete mít zájem, dohledejte si následující údaje: v roce 89´měla ČSSR cca 1,5 bil. saldo, za třicet let vlády sametové Chátry máme cca 4,5 bil. dluhů, žijeme v rozkradené a zdevastované zemi, kde nám patří už jen Budvar (to bylo starostí, že „stát“ je špatný hospodář, že?), zlatý poklad rozkradla „ČNB“ Z 90%, polovina vody je v zahraničních rukou, jsme z 80% závislí na dovozu, ročně odchází jen na dividendách cca 330 mld…, a tak bychom mohli pokračovat velmi dlouho. A otázka pro bystré: Co dokázala Chátra a její zlodějští pohunci za třicet let vlády krom vše uvedeného? (pro zajímavost uvádím, že tři roky po válce, když se KSČ dostala k moci, tu byla vybombardovaná a zdevastovaná země – přesto dokázali postavit celá města, nemocnice, školy, školky, přehrady, dopravní infrastrukturu, kterou měla málokterá země na světě, byly jsme mezi předními zeměmi ve výzkumu i výrobě, soběstačné zemědělství, stavěli jsme po celém světě, naše výrobky měli zvuk a prestiž, ať již sklo či strojírenství… Takže se zamyslete, a odpovězte mi na uvedenou otázku, ale prosím, bez hloupých zkratek, které vám možná do vaší modrozelenooranžové mozkovny vrylo naš inkludované školství.

   2. rwqerq Odpovědět

    a co dodat, že ty airbasi pak prodali, aby nasledne, kdyz 737 nesmeli litat, meli letadla co mohla pryc 😀
    A k tomu jeste se slusi dodat, ze za tvrdika byli v pluse, jakmile prisli ti lepsi, co meli nahradit honeschopneho, tak je firma v problemech, ano, lze to rici „to predchozi“, ale viz letadla co nakoupil tvrdit mohla letat a ty co nove vedeni si nehcalo nemohli, tak je k smichu nadavat na „nejlepsiho managera“, otazka je, co ten zachranace, co dnes vede tu druhou firmu, ktera ma taky problemy, tedy u ni se nemuze vymlouvat „tvrdit“ taky neuridila jde pomalu ke krachu…

 2. Odpovědět

  Chátra je zlo. Bylo to zlo a bude. Další převlečení komouši a také tvrdíci, mackové,klauzové, havlové, kocabové, pitrové, atd, atd. Potřebujeme kouzelný prsten Arabely a všem nakradený majetek odebrat. Zbylo by tu mnoho novodobých chudáků. Po právu.

 3. Vlk Odpovědět

  To je krása, tváříme se radostně…………Kdopak že to v ČSA celou dobu seděl u vesla s dalším managmentem ? Výplaty dividend a další prachy, tak to si určitě každý z nich nezapoměl vzít, že ? Proč se pořád současný stát mazlí s takovými lidmi ? Proč už nesedí v kriminále ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *