Airbus chce po Českých aeroliniích 17 miliard

01_airbus

Zatímco před pár dny se hojně diskutovala stížnost letecké společnosti Emirates na amerického výrobce letadel Boeing, nyní je zde problém v obráceném gardu. A týká se dokonce Českých aerolinií. Tentokrát se evropský výrobce Airbus domáhá platby v celkové výši 17 miliard korun. Pro ČSA, které jsou v současné době v insolvenci, se tak jedná o další velký problém. Potenciálně se jedná o pověstný „poslední hřebíček do rakve“ našeho již tak zdecimovaného národního dopravce.

Za co chce Airbus miliardy?

Když ČSA v únoru podávaly návrh na insolvenci, uvedly dluh ve výši 1,8 miliardy. Airbus ale tvrdí, že situace je poněkud jiná. ČSA měly u Airbusu objednáno celkem sedm letounů. Jednalo se o čtyři Airbusy 220 a tři Airbusy nové verze A321XLR. Tato letadla měla být o provozu zařazována v rozmezí let 2020 až 2025.

Airbus tvrdí, že ČSA mu přímo dluží 6,4 miliardy korun včetně úroků z prodlení (podle Airbusu jsou nejstarší nesplacené faktury již z roku 2019, tj. z dob před pandemií), dalších 2,1 miliardy je ve fakturách, které budou mít splatnost v následujících měsících a 8,5 miliardy jsou poplatky spojené s neplněním podmínek smlouvy.

02_airbus

Foto: Pixabay

Co dál?

Oprávněnost pohledávek nyní musí posoudit insolvenční správce. Pohledávka Airbusu je sice zdaleka největší, je ale jen jednou z více než 5 tisíc dalších, posouzení tedy bude asi chvíli trvat. Airbus nicméně není firmou, která by měla zapotřebí medializovat pochybné a nepodložené pohledávky. ČSA zatím nechtějí požadavky Airbusu komentovat.

Takto vysoký závazek může být problematický z hlediska hledání strategického partnera, který by do ČSA mohl vstoupit a přinést svůj kapitál, což by mohlo umožnit reorganizaci společnosti. Dluh ve výši 17 miliard samozřejmě ovlivní rozhodování kteréhokoliv potenciálního investora. Budoucnost ČSA je tak stále v mlhách.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/byznys/doprava-a-logistika/airbus-prihlasil-obri-pohledavky-vuci-csa-v-souhrnu-jde-o-17-miliard-1380868

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.