České dráhy zvýšily svůj zisk: Dosáhly na 441 milionů korun

České dráhy

Cestování vlakem je bezesporu velmi oblíbené. Nelze se tomu divit, vždyť staré vlakové soupravy jsou už dávno pryč a cestující si mohou užívat maximálního komfortu. Když se ke všemu ještě přidají velmi citelné slevy pro seniory a mladé lidi, pak logicky obliba tohoto druhu přepravy osob značně stoupá. Nasvědčují tomu také velmi solidní zisky, na které dokázal náš největší tuzemský dopravce v prvním pololetí letošního roku dosáhnout. O jakou částku se jednalo? Jak dotuje vůbec České dráhy stát? Na obě otázky odpovíme v následujících řádcích.

Solidní zisk 441 milionů za půl roku

V prvním pololetí tohoto roku dokázaly České dráhy generovat zisk 441 milionů korun. V meziročním měřítku se jedná o nárůst čítající 179 milionů korun. Co stojí za takovýmto zvýšením? Především maximalizované tržby plynoucí z jízdného. Jen pro představu, vlaky využilo k převozu v prvním pololetí celkem 91,6 milionů pasažérů. V meziročním intervalu jde o nárůst o 2,5 %.

Zisk zaznamenala hlavně osobní doprava

Přesně tak, osobní doprava se postarala o velmi solidní zisk ve výši 85 milionů korun. V loňském roce se jednalo o 0,5 miliardy korun méně. Za zisky stálo nejenom samotné zvýšení tržby, ale také mnohem přísnější kontrolování nákladů spojených s vlakovou dopravou. Přesto je ale zapotřebí poznačit, že existují mnohé ztrátové tratě. Na ty přispívá každým rokem stát, a to ve výši přibližně kolem 14 miliard korun.

Pokles u nákladní dopravy

U nákladního dopravce ale paradoxně došlo k meziročnímu poklesu tržeb. Celkový zisk generovaný v tomto segmentu činil 270 milionů korun. Meziročně se tady jednalo o celkem 20% pokles. Za tím stálo hlavně celkové zdražení energií. Rostly také další náklady a v neposlední řadě se v této oblasti také hodně investovalo.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.